Зеленчук одгледан во воздух, без почва и речиси без вода

Чешки научници пронашле ефикасен начин на одгледување зеленчук во воздух, без почва и со ограничено количество вода. Проектот се нарекува „Марсонаут“ и е дел од подготовките на научниците од Прага и на човештвото, за освојување на Марс. На овој начин, засега успешно се засадени марула, репка, нане, босилек… Според д-р Јан Лукачевич од Универзитетот за… Read More Зеленчук одгледан во воздух, без почва и речиси без вода

На површината на Месечината може да се произведуваат состојки за вода

Кога поток на наелектризирани честички, познат како сончев ветер, се движат на површината на Месечината со 450 километри во секунда (или речиси 1 милион милји на час), ја збогатуваат нејзината површина со состојки кои можат да направат вода, откриле научниците при НАСА. Користејќи компјутерска програма, научниците ја симулирале хемијата која се одвива кога сончевиот ветер… Read More На површината на Месечината може да се произведуваат состојки за вода

Како да откриете имате ли негативна енергија во вашиот дом?

Негативната енергија во вашиот дом може лошо да влијае на расположението, исто така предизвикува нервоза, депресија, тага, песимизам. Со овој едноставен трик откријте имате ли негативна енергија во вашиот дом. Земете обична проѕирна чаша и во неа ставете една третина сол, третина алкохолен оцет и третина вода. Ставете ја чашата каде што мислите дека негативната… Read More Како да откриете имате ли негативна енергија во вашиот дом?

Престанете да мочате по базени. Хлорот не функционира баш онака како што си мислите…

Нема секој отворено да признае дека врши мала нужда во базени, ама се случува. Анонимно истражување во 2012 година донесе заклучок дека 19 проценти од возрасните испитаници отворено признале дека мочаат во базен. Хлорот, е тоа е друга приказна… (34) 00

Норвежаните повторно го воодушевуваат светот: Погледнете го неверојатниот проект за автопат кој ќе чини 43 милијарди долари

Западниот брег на Норвешка го одзема здивот благодарение на природните убавини. Обликуван од глечерите, а некои од популарните Фјордови се простираат на должина и од 200 километри. Поради комплексноста на теренот, високите Фјордови и морето, за да се стигне до одредени делови од западниот брег на оваа скандинавска земја мора да напарави цел круг и… Read More Норвежаните повторно го воодушевуваат светот: Погледнете го неверојатниот проект за автопат кој ќе чини 43 милијарди долари

Еве како да си изградите примитивен базен во дворот, во бавчата, во нивата…

Пред да почнете да хејтате за нешто во видеото, ајде да видиме со што работат младичите. Значи, они со бамбус, вие можете со некој друг тип на дрво, мачкаат со глина најверојатно, глина има и кај нас, остават да се исуши за да не пропушта и после само полнат со вода. Ако некој од вас… Read More Еве како да си изградите примитивен базен во дворот, во бавчата, во нивата…