Сојузниците на САД откажуваат послушност за воена интервенција во Венецуела

Американскиот потпретседател Мајк Пенс одново прати завиена порака за можна воена интервенција во Венецуела, но САД изгледаат се поизолирани во подготвеноста да употребат сила за симнување од власт на претседателот на Венецуела Николас Мадуро, пишува британски „Гардијан“. Како европските, така и некои од клучните сојузници на САД од Јужна Америка предупредија дека би се спротиставиле… Read More Сојузниците на САД откажуваат послушност за воена интервенција во Венецуела

Ако избие Трета светска војна во Сирија, овие земји ќе бидат најбезбедни

Последните неколку дена големо внимание предизвикуваат настаните во Сирија и реакциите на големите сили, како Америка и Русија. “Independent” во подготовките за војна отишол најдалеку, па составил листа од десет земји во кои би требало да се најдете ако избие војна. Листата се темели на “Global Peace” индексот од минатата години. 10. Ирска Практикуваат воена… Read More Ако избие Трета светска војна во Сирија, овие земји ќе бидат најбезбедни

Неверојатни „реконструкции“ на лице на војници од Првата светска војна

Првата светска војна го извадила најдоброто и најлошото од луѓето. Оние што учествувале се запомнети или по нивните злодела, или по добрината што ја покажале. Една од добрите луѓе е Ана Колман Вотс Лат, американска скулпторка која се преселила во Франција во 1917-та година. Овде го запознаа Френсис Дервент Вуд, скулптор што имал работилница во… Read More Неверојатни „реконструкции“ на лице на војници од Првата светска војна

Војна која траела 2.134 години: 11 луди и целосно бесмислени војни

Војните се водат откако човекот престанал да лута, лови и собира храна и тргнал со развивање на седечката култура. Пред тоа, имало насилства и секако борба околу територија, но дури кон почетокот на развојот на земјоделството започнале сериозните крвопролевања. Од тогаш поминале 10-20.000 години, а во последните пет милениуми веројатно немало секунда некаде на планетата… Read More Војна која траела 2.134 години: 11 луди и целосно бесмислени војни

Трамп не сака да гине поради Црна Гора

Американскиот претседател Доналд Трамп продолжи да го подрива НАТО, издвојувајќи ја најмалата и најнова членка на Алијансата, Црна Гора, како можен предизвикувач на Трета светска војна, пренесува „Бизнис инсајдер“. Во интервју за „Фокс њуз“, Трамп се запраша зошто САД би ја бранеле Црна Гора, која беше примена во НАТО минатата година, во случај да биде… Read More Трамп не сака да гине поради Црна Гора