Исландските барови „пресушиле“ поради жедни американски војници

Повеќе барови во центарот на Рејкјавик изминатиов викенд останаа без пиво, откако ги посетија американски морнари и маринци, кои на Исланд учествуваат во вежбите на НАТО. Поради навалата на жедните припадници на американските Вооружени сили, многу популарни угостителски локали на Исланд – „пресушиле“. Речиси 7.000 морнари и маринци учествуваа во вежбите на Исланд, додека во… Read More Исландските барови „пресушиле“ поради жедни американски војници

Пјонгјанг ги врати посмртните остатоци на американските војници

Севернокорејските власти ги вратија посмртните остатоци на американските војници убиени во Корејската војна, во најновиот потег на внимателната дипломатија меѓу Вашингтон и Пјонгјанг, информираа денес светските агенции. Авионот со посмртните остатоци преземени во Северна Кореја беше дочекан со почесна стража во американската база Осан во Јужна Кореја, јави Би-би-си. Роднините со години го чекаа враќањето… Read More Пјонгјанг ги врати посмртните остатоци на американските војници