Патувањето на Марс може да предизвика рак и деменција

Патувањето на Марс може да значи голем ризик од рак, слабост на мускулите или деменција, предупредуваат стручни лица. Американската вселенска агенција НАСА наголемо најавува испраќање луѓе на Марс до 2035 година. Научниците се сè поуверени дека оваа наша соседна планета нуди доволно ресурси за човечки колонии. Но, како да се преживее шестмесечното патување до Црвената… Read More Патувањето на Марс може да предизвика рак и деменција

Првиот вселенски хотел би можел да ги отвори своите врати до 2025 година

Дали планирате патување до орбитирачки вселенски хотел до 2025 година? Доколку одговорот е да, тогаш треба да знаете дека за 6 години околу Земјата може да кружи првиот вселенски хотел, односно најголемата вселенска структура некогаш направена од човекот. Вакви планови има фондацијата „Гејтвеј“, приватна компанија која веќе делумно ги изработи плановите и дизајнот на „Вон… Read More Првиот вселенски хотел би можел да ги отвори своите врати до 2025 година

Зеленчук одгледан во воздух, без почва и речиси без вода

Чешки научници пронашле ефикасен начин на одгледување зеленчук во воздух, без почва и со ограничено количество вода. Проектот се нарекува „Марсонаут“ и е дел од подготовките на научниците од Прага и на човештвото, за освојување на Марс. На овој начин, засега успешно се засадени марула, репка, нане, босилек… Според д-р Јан Лукачевич од Универзитетот за… Read More Зеленчук одгледан во воздух, без почва и речиси без вода

Теорија на заговор или факти? 5 (не)веројатни работи околу првата прошетка по Месечината

На 16 јули, 1969 година, Аполо 11 бил лансиран од Кејп Кенеди, Флорида, во САД. По пет дена, Нил Армстронг станал првиот човек што стапнал на површината на Месечината. Дали ова навистина се случило или не? Ова се 5 (не)веројатни работи за слетувањето на Месечината што сè уште предизвикуваат чудење: 1. Не постои добра фотографија… Read More Теорија на заговор или факти? 5 (не)веројатни работи околу првата прошетка по Месечината

Исчезнала во вселената! Оваа тајна Русија ја крие со децении: Протекоа морничави снимки од ракетата и нејзините последни зборови

Иако се шпекулира дека Русите ги чуваат снимките од голем број на „изгубени“ астронаути во вселената, тие тоа го демантираат. Несреќата која што се случила уште на самите почетоци на вселенската трка помеѓу САД и СССР, се уште е мистерија за која нема конкретно објаснување. Сите најмногу се сеќаваат на успешната мисија на Американците и… Read More Исчезнала во вселената! Оваа тајна Русија ја крие со децении: Протекоа морничави снимки од ракетата и нејзините последни зборови

Јапонската Hayabusa 2 сонда успешно слета на астероид и зема примероци

Сондата требаше да испука специјални куршуми на површината на астероидот и да се обиде да земе примероци од правот и земјата Јапонско вселенско летало успешно слета на астероидот кој поминува на 300 милиони километри од Земјата, смело обидувајќи се да собира примероци на површината и да ги врати на Земјата за научниците да ги истражуваат.… Read More Јапонската Hayabusa 2 сонда успешно слета на астероид и зема примероци

Поставен е нов рекорд: SpaceX лансираше ракета со дури 64 сателити

SpaceX, компанијата на Илон Маск во текот на вчерашниот ден лансираше ракета со 64 мали сателити, најмногу во една мисија на сите времиња. Мисијата “SSO-A” е трет лет на една иста ракета – “Falcon 9” во вселената, а тоа е уште еден рекорд кога станува збор за оваа приватна вселенска компанија. Ракетата полета од воздушната… Read More Поставен е нов рекорд: SpaceX лансираше ракета со дури 64 сателити

И Словенија се подготвува за освојување на вселената!?

Словенечката влада објави дека одобрила почетни средства за лансирање на првите два сателити проектирани во Словенија. Сателитите треба да бидат лансирани во вселената во првата половина од следната година со ракетата Вега на компанијата „ Arianespace“. Станува збор за микросателитот НЕМО ХД развиен од словенечки инженери, за кој 85 проценти од средствата се дадени од страна… Read More И Словенија се подготвува за освојување на вселената!?

Кина испрати ДНК на чување во вселената

Кинеската компанија Shanghai ManWei Technology го лансирашен во вселената првиот модул кој е всушност вселенска генетска банка. Станува збор за модулот DSB-01, кој е пионер во технологијата која наскоро треба да создаде вистинска генетска банка на чоовештвото складирана во вселенскиот простор. Лансирањето беше направено од Космодром Таиуан во северната провинција Шанкси. Генетскиот материјал, добиен од… Read More Кина испрати ДНК на чување во вселената

Пораѓањето во вселената ќе стане реалност за шест години отсега

Иако идејата за пораѓање во вселената е како заплет од некој sci-fi филм, научниците веруваат дека тоа ќе стане реалност за шест години отсега. Биотехнолошката холандска компанија SpaceLife Оrigin објави дека планира да ги породи првите бебиња во вселената во 2024 година и дека за тоа бара волонтери. Кис Мулдер, директор и основач на компанијата,… Read More Пораѓањето во вселената ќе стане реалност за шест години отсега