Се појави првиот сончев автомобил!

Иновацијата модел “Сион” има 330 соларни ќелии во кровот, хаубата и вратите, кои се полнат за време на возењето. Минхенската компанија “Соно моторс” направи електричен автомобил кој користи сончева енергија. Овој електричен автомобил е наречен “Сион” има 330 соларни ќелии кои му овозможуваат да се полни за време на возењето. Екологија: Автомобилот е направен за да… Read More Се појави првиот сончев автомобил!

Млади Хрвати откриле „трик“ како да си ја зголемат платата за плус 400 евра во Германија

Минатата недела во мала градска сала во oпштината Ѓаково во Хрватска се одржани дури четири венчавки. За ова место, ретка појава која не се гледа толку често. Всушност, појава која не се памти со години. Млади парови се менуваа како на „Подвижна лента“. Пред матичар од 18 часот, по ред излегувале млади парови од Ѓаково и… Read More Млади Хрвати откриле „трик“ како да си ја зголемат платата за плус 400 евра во Германија

Колку вреди банкнота од нула евра со ликот на Карл Маркс?

Германскиот град Трир, родното место на Карл Маркс, испечати банкнота во апоени од нула евра со неговиот лик по повод обележувањето на 200-годишнината од раѓањето. Банкнотата брзо стана хит меѓу туристите. Цената на овој сувенир, за кој никој не очекуваше дека ќе биде толку популарен, изнесува 3 евра, а досега колекционерите и туристите купиле повеќе… Read More Колку вреди банкнота од нула евра со ликот на Карл Маркс?

Германија ја укинува збраната за симболот на нацизмот во видео игрите

Видео игрите во Германија сега ќе можат да ги користат симболите на нацизмот, доколку нивното присуство не е за пропагандни цели, соопшти германско регулаторно тело. Досега видео игрите, за разлика од филмовите и другите производи од културата, мора да се усогласат со забраната за истакнување на симболите од времето на нацистите. Во некои видеоигри како… Read More Германија ја укинува збраната за симболот на нацизмот во видео игрите

Пензионири побегнале од старски дом и отишле на хеви метал концерт, ги нашле дезориентирани

Двајца постари мажи избегаа од Дом за стари лица во Германија за да посетат еден од најголемите метал фестивали во светот – „Вакен опен ер“. Откако ги повикале од Домот за стари лица, припадниците на полицијата започнале потрага, која заврши пред главната сцена на фестивалот во три часот по полноќ. Полицијата соопшти дека двајцата возрасни… Read More Пензионири побегнале од старски дом и отишле на хеви метал концерт, ги нашле дезориентирани

Congress FOOD 2030: Towards sustainable agri-food systems

The Congress FOOD 2030: Towards sustainable agri-food systems will be held on 5-6 September 2018, as one of the major events to mark the 200th anniversary of the University of Hohenheim, Stuttgart. It will bring together experts, researchers and stakeholders from various disciplines with diverse experiences related to food systems. It wants to contribute to solutions to… Read More Congress FOOD 2030: Towards sustainable agri-food systems

Фармер на имотот пронајде нешто неверојатно: Државата веднаш му исплати 773 илјади евра

Германскиот суд пресуди денеска дека властите ќе мора да му платат 773. 000 евра кој во 2009 година на својот имот пронајде глава од бронзен коњ од времето на старите Римјани. Главата е дел од статуа на римскиот цар Август која археолозите ја пронашле во Лахнау на западот на Германија. Германската држава Хесе прво на… Read More Фармер на имотот пронајде нешто неверојатно: Државата веднаш му исплати 773 илјади евра

10 работи од Германија за кои другите земји можат да сонуваа

Германија е земја во која се пијат 8 милијарди литри пиво секоја година и жените можат да ги остават своите мажи во градинка. Звучи одлично, зарем не? Интересни работи во Германија, за кои другите земји можат само да сонуваат. Играње пинг понг на семафор Германците многу ценат безбедност, па кога ќе се вклучи црвеното светло можат… Read More 10 работи од Германија за кои другите земји можат да сонуваа

Сом ги изел сите риби во езерото, па сега ги јаде и патките

Германскиот град Офенбах бара начин да се ослободи од огромен сом за кој се верува сега јаде патки откако ги изел сите риби во градското езеро. Сомот е долг околу метро и пол и прв пат е виден пред околу една година. Агенцијата ДПА пренесува дека градските власти соопштиле оти пронашле професионален рибар кој треба… Read More Сом ги изел сите риби во езерото, па сега ги јаде и патките

Како на филм: Град во Германија организира лотарија за празни гробни места

По ослободување на 200 парцели, власта во Берхтесгаден одлучи да организира лотарија за сите да имаат еднакви шанси да дојдат до место за вечена починка. Поради недостиг на простор, градските власти долго време мораа да ги одбиваат барањата за купување гробни места на гробиштата од 17 век за кои отсекогаш владеел голем интерес. Германските медиуми… Read More Како на филм: Град во Германија организира лотарија за празни гробни места