Ниту еден пат не води до него: Најдепресивниот град во Русија

Ова е еден од најладните и најзагадените градови во Русија. Исто така важи за најдепресивниот град во оваа земја. Многу малку градови имаат толку мрачни и ладни зими како Норилск. Неговите жители нема да видат сонце до средината на јануари. Тоа не е единствениот проблем на жителите на Норилск – ги очекува сурова зима со… Read More Ниту еден пат не води до него: Најдепресивниот град во Русија

Еврејски град го менува името за да се разликува од познатиот „двојник“ од Библијата

Градоначалникот на Назарет Илит во Галилеја на северот од Израел има намера да го смени името на градот, кој се наоѓа веднаш до библискот Назарет, со цел да се избегне забуната кај посетителите. „Дојде време Назарет Илит да добие независен идентитет и да стави крај на конфузија помеѓу нас и соседниот Назарет“, рече градоначалникот Ронен… Read More Еврејски град го менува името за да се разликува од познатиот „двојник“ од Библијата

Градот за кој се знае многу малку: Илијадници луѓе живеат под земја, еве и зошто (Видео)

Целиот град, кој е дом на илијадници луѓе, лежи сокриен во австралиска пустина под тони песок. Неговото име е Coober Pedy и е едно од најинтересните места на светот. Coober Pedy се наоѓа на југот на Австралија. Основан е 1915 година, кога таму биле откриени рудници на опал. Но, бидејќи тука било многу жешко, луѓето… Read More Градот за кој се знае многу малку: Илијадници луѓе живеат под земја, еве и зошто (Видео)

Лисабон – град вооружан со шарм и гламур

Често се зборува дека историјата на некој град е втисната на неговите фасади. Опишан како “Град на големите поморци истражувачи”, а го носи и името “Принцеза на Океаните”. Не без причина, градот на седум ридови, Лисабон е еден од најубавите и најавтентичните главни градови во Европа – град со душа и музика. Португалската престолнина со… Read More Лисабон – град вооружан со шарм и гламур

(Видео) Град стар 12 илјади години наскоро ќе исчезне под вода

Неолитските пештери, градбите со карактеристична боја на мед и минарињата од 15. век кои ги красат живописните улици на град што важи за „жив музеј“ засекогаш ќе исчезнат под вода, пренесуваат турските медиуми. Со цел да се спаси сè што може од овој историски град, Турците веќе преселиле амам од 12. век тежок 1 500… Read More (Видео) Град стар 12 илјади години наскоро ќе исчезне под вода

Се продава турскиот град Баргилија основан од македонскиот крал Филип Петти

Турција го нуди на продажба античкиот град Баргилија, кој се наоѓа на турскиот брег на Егејското Море, за сума од 6,6 милиони евра, објави лондонски „Телеграф“. Градот го основал античкиот македонски крал Филип Петти во 200 година пред новата ера, кога пристигнал на тоа подрачје враќајќи се од Критската војна. Во одлуката на Анкара за… Read More Се продава турскиот град Баргилија основан од македонскиот крал Филип Петти

Италијанско градче продава куќи по едно евро

Локалната власт на гратчето Сан Пјеро на Сицилија донела одлука напуштените куќи да се продаваат по ниска цена, за повторно да заживее ова ридско место. Миграцијата, но и стареењето и смртта, го испразнија ова гратче и сега се преземаат мерки за да се спречи целосно да исчезне. Меѓу другото, купувачите ќе треба да ги обноват… Read More Италијанско градче продава куќи по едно евро

Се гради чудо од град – отпорен на природни катастрофи

На Филипините се гради зелен, неуништлив град кој би требало да биде готов за три децении. Новиот град, Њу Кларк Сити, би требало да ги издржи сите природни катастрофи – поплави, земјотреси, суши… Многумина веруваат дека Манила кога-тогаш ќе настрада од разорен земјотрес, па идејата за нов град се јавила како потреба за „резервна“ метропола.… Read More Се гради чудо од град – отпорен на природни катастрофи