Со масло за јадење бркале зли духови од музеј

Суд во Атина осуди две бугарски државјанки на четири години условна казна, оти во атински музеј ги потурале антиквитетите со масло за јадење, и тоа од религиозни побуди, јави БТА. Адвокатката Марија Константополу смета оти нејзините клиентки верувале дека со маслото за јадење се борат со зли духови и ги прочистуваат експонатите. Една од обвинетите… Read More Со масло за јадење бркале зли духови од музеј

Најголемо откритие во Егејското Море: Потонати бродови кријат тајна

Археолози во Грција пронајдоа остатоци од 58 бродови од кои на многумина се наоѓаат антиквитети, што е најголемо откритие во Егејското, а веројатно и во Средоземното Море. Остатоците од бродовите се најдени во малиот островски архипелаг Фурни на исток од Егејското Море и поголемиот дел од нив потекнуваат од грчки, римски и византиски период, пренесува… Read More Најголемо откритие во Егејското Море: Потонати бродови кријат тајна

Почина кучето во Грција кое осум години го чекаше сопственикот да излезе од супермаркет

Хачико, кучето од Крит кое го чекаше својот сопственик да излезе од супермаркет, почина после осум години. За последните осум години, кучето одело секое утро во локален супермаркет во селото Пателлес, Крит трпеливо го чекал својот сопственик, кој починал од срцев удар во истата продавница пред осум години. Верното куче преку целиот ден било пред… Read More Почина кучето во Грција кое осум години го чекаше сопственикот да излезе од супермаркет

Грција си ги бара од Британија своите скулптури

Грчките власти соопштија дека сакаат да преговараат со Британија за да им се вратат прочуените древни скулптури кои го краселе храмот Партенон на Акропол во Атина. Министерката за култура Лидија Кониордоу се обратила на своите колеги во Британија со барање да започнат формалните преговори за скулптурите, познати и како Елгинови мермерни скулптури и ги повикала… Read More Грција си ги бара од Британија своите скулптури

Предупредување во Грција: Ако ја видите оваа риба, бегајте!

Една од најотровните видови риби – фуга, која лачи отров кој е 1.250 пати појак од цијанид е воочена во Стримонскиот залив. Оваа вест е објавена на грчки јазик во вид на предупредување. Во предупредувањето пишува дека таа е безопасна за пливачите, но отровна ако се конзумира. Фугата може да ја подготвуваат само готвачи кои ќе… Read More Предупредување во Грција: Ако ја видите оваа риба, бегајте!

Репортажа од Миконос: „Островот е рај ама ви треба длабок џеб“ (фото)

Тиркизната вода, ветерниците, живописните улички, најубавото зајдисонце и лудите забави во бич баровите го прават Миконос незаборавно искуство. Островот Миконос е познат како грчката Ибица и место за забава на милионерите и милијардерите, особено во екот на сезоната во јули и август. Многу познати личности ја посетуваат оваа гламурозна дестинација, па токму затоа новинарот Харисон… Read More Репортажа од Миконос: „Островот е рај ама ви треба длабок џеб“ (фото)

Гугл сними мистериозен објект на брегот на Грција: Луѓето збунети, никој не знае какво чудо е ова!

Гугл Ерт (Google Earth) сними непознат објект крај брегот на Грција, но никој не е во состојба да го идентификува. Објектот е кружен, со пречник од 67 метри, а на него се наѕираат неколку симетрични помали кругови. Јасно се гледа под површината на морето, а се наоѓа само на неколку метри од брегот Мичанионе кај Солун.… Read More Гугл сними мистериозен објект на брегот на Грција: Луѓето збунети, никој не знае какво чудо е ова!

Приведен осомничен за предизвикување на смртоносните пожари во Грција

Како главен осомничен за предизвикување на пожарите во Грција, е уапсен 65-годишен маж, објавија грчки медиуми. Приведениот, чиј идентитет не е откриен, е жител на град во северниот дел на Атика, а според неговите соседи, тој и во минатото палел смет и суви гранки. Пред обвинителството веќе сведочеле девет лица кои него го сметаат за… Read More Приведен осомничен за предизвикување на смртоносните пожари во Грција

Урнебесна пародија на вечно оспоруваниот охридски туризам

Инспириран од вечните теми: Охрид е скап, Не нудит ништо, бесконечно критикуваната и карикатурирана охридска љубезност и услужлувост… познатиот стендап комичар Никола Тодороски сними урнебесна музичка пародија на планетарниот хит на Мајкл Џексон ‘beat it’ – НЕК БИДЕТ. (323) 00

Мапа на сите грчки плажи каде се појавиле медузи

Летувањето во Грција сега може да биде уште побезбедно, благодарение на мапата преку која имате преглед точно каде се појавиле медузи. Мапата константно се ажурира и им дозволува на корисниците да учествуваат во нејзиното оформување, доколку некаде виделе медуза. Мапата може да ја погледнете ТУКА, за побезбеден и безболен одмор. Сепак, Грците предупредуваат и замолуваат да не… Read More Мапа на сите грчки плажи каде се појавиле медузи