Запознајте ја првата манекенка со Даунов синдром: Сите се воодушевиле кога таа застанала на модната писта

Пред четири години, Розен Стјуарт присуствувала на модна ревија во австралискиот град Бризбејн. Насред гламурозниот настап на манекенките, нејзината ќерка Меделин која има проблеми со говорот, се свртела кон неа и ѝ кажала дека сака да биде модел. 46-годишната Розен дотогаш ја доживувала својата ќерка како помалку “машкуданска” девојка која игра фудбал со момчиња и… Read More Запознајте ја првата манекенка со Даунов синдром: Сите се воодушевиле кога таа застанала на модната писта

Шведската полиција уби момче со Даунов синдром што држел пиштол-играчка

Шведската полиција уби 20-годишно момче што било болно од Даунов синдром и една форма на аутизам, објавија светските медиуми. Полицијата пукала во Ерик Торел, мислејќи дека тој во рацете има вистински, а не пластичен пиштол, велејќи дека се однесувал „заканувачки“. Трагедијата се случи во предградието на Стокхолм Васастан, а полицискиот тим излегол на терен во четвртокот… Read More Шведската полиција уби момче со Даунов синдром што држел пиштол-играчка