Милка торта со плазма бисквити

Рaсположени за вкусен десерт во текот на овој викенд? Состојки: – 12 јајца – 10 лажици шеќер – 375 г маргарин (едно и пол пакување) – 300 г мелена плазма (едно пакување е 300 г) – 600 г обични плазма бисквити – 2 бели и 2 темни (обични, млечни) Милка чоколади Подготовка: Од јајцата се… Read More Милка торта со плазма бисквити

Праски колачи

Веруваме дека повеќето ги имате пробано овие праски колачи. Тие се вистинско гурманско задоволство со „мирис“ на слатките спомени. Состојки: – 2 јајца – 1 шолја маст – 1 шолја шеќер – 1/2 шолји млеко – 1 кесичка прашок за пециво – 5 шолји брашно. За полнење: трошки од леб, 2 лажици мармалад од кајсии,… Read More Праски колачи

Брз и едноставен рецепт: Превртен колач со јаболка

Во зима покрај тоа што можете да уживате во чоколадото во големи количини, исто така, можете да уживате и во вкусот на јаболката кои сè уште можете лесно да ги набавите. Еве еден одличен и пред сè лесен рецепт за подготовка на колач со јаболка: Потребни состојки: – 4 до 5 јаболка – 50g +… Read More Брз и едноставен рецепт: Превртен колач со јаболка

Крофни од рерна полнети со крем: Меки и без многу масло!

Време е за подготовка на брзи крофни и тоа без многу масло… По оригиналниот рецепт овие крофни се подготвуваат во посебен калап за мафини, но вие можете да користите обичен калап и да ги печете во рерна. Вкусот е неверојатен! Состојки: – 1 шолја брашно – 1,5 лажица шеќер – 1/2 лажичка прашок за печиво… Read More Крофни од рерна полнети со крем: Меки и без многу масло!

Тирамису торта

Надалеку познатата тирамису торта сега ќе можете да си ја приготвите во секое време и секаде. Потребни состојки за кората: – 3 јајца – 80 гр брашно – 20 гр инстант кафе – 40 гр какао во прав – 100 гр шеќер – половина кесичка сув квасец Потребни состојки за кремот: – една кесичка шлаг… Read More Тирамису торта

Реформ торта

Секоја вистинска домаќинка знае да направи барем една перфектна домашна торта, а сега ви го претставуваме и рецептот за реформ торта, која ќе ја збогати вашата понуда. Потребни состојки: – 12 јајца – 500гр шеќер – 300гр мелени ореви – 200гр чоколадо за готвење – 300гр путер Начин на подготовка: Ги матите белките со 250… Read More Реформ торта

Вкусна кекс торта со кафе

Неодолив десерт погоден за секаква прилика, а и лесно се прави. Состојки: – 250 гр маргарин – 6 јајца – 250 гр шеќер – 200 гр црно чоколадо за готвење – големо пакување кекс – 500 гр – 250 гр шеќер во прав – 1/2 л јако црно кафе Начин на подготовка: Белките одвојте ги… Read More Вкусна кекс торта со кафе

Баунти колачи: Десерт готов за 10 минути

Баунти чоколадите се познати по вкусот во кој уживаат сите љубители на комбинацијата од кокос и чоколадо. За да не излегувате до продавница додека е жешко, истите може да си ги подготвите дома, за само 10 минути. Потребни состојки: – 200 ml млеко – 150 g кокос – 400 g шеќер – 400 g чоколадо… Read More Баунти колачи: Десерт готов за 10 минути

Крофни од кои тече чоколадо

Churro крофни се познат шпански рецепт кој е навистина едноставен и лесен за подготовка. Овојпат тајната состојка е чоколадото кое се наоѓа во средината и кое ќе истече штом го гризнете првото залче. Ако сте љубители на благото, ова е рецепт кој дефинитивно треба да го испробате… Состојки – ¼ чаша путер, на коцки –… Read More Крофни од кои тече чоколадо

Чоколаден ролат со банана и бисквити

Вкусниот ролат збогатен со сочниот шмек на овошје е идеален за сите љубители на слатките, од најмлади до најстари. Се подготвува брзо, лесно и без печење. Потребни состојки: – 250g маргарин – 300g мелени бисквити – 150g шеќер во прав – 4 јаболка – 3 пасирани банани – 4 цели банани – 100g чоколадо за… Read More Чоколаден ролат со банана и бисквити