Моќта на генетиката: Еве со која баба сме најмногу поврзани и чии гени посебно ги присвојуваме

Освен биолошкиот материјал, мајките ги пренесуваат и емоциите на своите ќерки, кои подоцна ќе ги пренесат на своите деца. Според она што го знаеме за генетиката, бабите и дедовците просечно делат 25 проценти ДНК со своите внуци. Ги наследуваме гените и од машките и од женските родители од двете страни. Но научниците тврдат дека бабите… Read More Моќта на генетиката: Еве со која баба сме најмногу поврзани и чии гени посебно ги присвојуваме

Руски педофил киднапирал момче и го силувал 10 години

Судот во Москва го осуди Едвард Никитин на 20 години затвор , кој киднапирал момче , го држел затворен и го силувал цели десет години. Никитин и претходно бил осудуван за сексуални злоставувања. Откако во 2007 бил пуштен од затвор, запознал 9- годишно момче од Украина. Го киднапирал , го чувал скриен во својот стан… Read More Руски педофил киднапирал момче и го силувал 10 години

Видео кое го шокираше светот: Мајка го извлекла детето од тркалата на шлеперот кој возел директно кон нив

Камерите снимиле несреќа во Виетнам, кога едно дете за малку ќе било прегазено од шлепер. Имено, во оваа земја е вообичаено целото семејство да се вози на скутер – мајка, татко и дете, и тоа често без кациги. Скутерот со кој се возело семејството имало лесен контакт со автомобил, а во тој момент мајката и… Read More Видео кое го шокираше светот: Мајка го извлекла детето од тркалата на шлеперот кој возел директно кон нив

Погледнете како храбрата жена го спасила детето од крволочните кучиња (вознемирувачко видео)

Мухамед Ехаб го нападнале две крволочни кучиња во главниот град на Египет, Каиро. Снимката на безбедносните камери прикажува како детето стои со пријателите и неколку секунди подоцна почнуваат да бегаат откако ги здогледале кучињата. За жал, кучињата го стигнале Мухамед и почнале да го напаѓаат. Тогаш се појавиле две жени во кадарот. Непознатата жена скокнала… Read More Погледнете како храбрата жена го спасила детето од крволочните кучиња (вознемирувачко видео)

Детето кое падна од небо: Фотограф случајно сними ужасна глетка, одлучи да ја објави по 49 години

Кејт Сапсфорд имал 14 години кога се скрил во просторот за тркала на авион на аеродромот во Сиднеј. Тоа било во 1970 година. Просторот во кој се скрил се отворил за да се извлечат тркалата и детето паднало од височина од 60 метри и загинало. Фотографот аматер Џон Гилпин го снимил шокантниот момент на падот… Read More Детето кое падна од небо: Фотограф случајно сними ужасна глетка, одлучи да ја објави по 49 години

Најдобро е да ја носите вашата мајка на одмор еднаш годишно, а еве и зошто…

За некои од нас, одењето на одмор со нашата мајка не звучи баш забавно и би сакале да земеме брачен другар, партнер или пријател кога станува збор за избор на патник. Меѓутоа, време е да видите дека патувањето со мајка ви има 101 добри страни! Затоа, охрабрете се и јавете и се да и кажете… Read More Најдобро е да ја носите вашата мајка на одмор еднаш годишно, а еве и зошто…

Тој е најинтелигентното дете во Европа

Неговиот ум е генијален. 9-годишниот Лорент Сајмонс е најинтелигентното дете во Европа. Неговиот коефициент на интелигенција изнесува 145. За она што се спрема во иднина не сака никому да говори. Вели, светот тоа уште не би го разбрал, па ќе му се смеат. Исто како што би му се смееле ако им кажеше дека на 8-годишна возраст… Read More Тој е најинтелигентното дете во Европа

Исповед на мајка која го дои 4 годишниот син: “Ме нарекуваат педофил поради тоа”

Мајката која го дои својот 4 годишен син со аутизам открила дека луѓето ја нарекуваат педофил Јакали Ди Рома, 31 годишна мајка на две деца од Велс, на социјалните мрежи сподели повеќе фотографии на кои го дои синот Ханс во различни позиции, но поради нив стана предмет на Интернет злоставување. На една од фотографиите, Јакали… Read More Исповед на мајка која го дои 4 годишниот син: “Ме нарекуваат педофил поради тоа”

Ја силувал очувот, му родила дете, па завршила во затвор

Жртва на силување, 20 годишната Имелда Кортез од Ел Салвадор се соочува со 20 години затвор, откако родиле девојче од нејзиниот очув – силувач. Драмата почнала во април минатата година, кога мајката на Имелда ја нашла во крв во купатилото и ја однела на доктор. Таму утврдиле дека девојката сакала да направи абортус и повикале… Read More Ја силувал очувот, му родила дете, па завршила во затвор

Французинка криела дека има двегодишна ќерка и ја чувала во багажникот од автомобилот

На Французинката Рози Марија де Круз ѝ се заканува затворска казна од 20 години во судењето што почна денес поради злоупотреба на нејзиното малолетно дете. Според обвинителството, детето било злоупотребувано уште од раѓање, и тоа најтежок можен начин. Де Круз денеска пред суд се најде случајно, само затоа што автомеханичар пред четири години открил дека… Read More Французинка криела дека има двегодишна ќерка и ја чувала во багажникот од автомобилот