Син сведочеше против мајката антиваксер пред американскиот Конгрес

Тинејџерот Итан Линдебергер повика на борба против лажните информации за вакцините пред Конгресот на САД, каде сведочеше за своето детство со мајка антиваксер. Тој успеал да се вакцинира откако побарал помош на интернет. Линденбергер, 18 години, од американската сојузна држава Охајо, раскажуваше пред Конгресот како успеал да се вакцинира и покрај противењето на неговата мајка. „Израснав со… Read More Син сведочеше против мајката антиваксер пред американскиот Конгрес

Уште една обемна студија потврди: МРП вакцината не го зголемува ризикот од аутизам кај децата

Обемна студија, со која се опфатени над половина милион деца не пронајде врска помеѓу вакцинацијата против сипаници, заушки и рубеола и аутизмот. Данската студија, објавена денеска во списанието „Аналс оф Интрнал медисин“ ги опфати сите деца родени во таа земја во периодот помеѓу 1999 и 2010 година. Децата биле следени до крајот на август 2013 година. Истражувањето… Read More Уште една обемна студија потврди: МРП вакцината не го зголемува ризикот од аутизам кај децата

Заштита од педофили: YouTube воведува забрана на коментирање детски видеа

YouTube најави дека наскоро ќе забрани коментирање на сите видео содржини на кои се појавуваат деца и малолетници, со цел подобро да се заштитат децата и семејствата од педофили. Неколку брендови престанаа да се рекламираат на YouTube откако открија дека на видео снимки со деца, педофили оставаат пораки и ги врбуваат децата. Претходно YouTube оневозможи… Read More Заштита од педофили: YouTube воведува забрана на коментирање детски видеа

Што е Momo Challenge, ликот што се појавува во онлајн цртани и ги тера децата на самоубиство?

Momo Challenge е новиот предизвик кој сее страв кај родителите, заради опасноста по животот на нивните деца, а се работи за страшен лик кој се појавува во детски видеа и ги тера децата да следат инструкции за самоубиство. Станува збор за страшен лик кој наводно се појавува во YouTube видеа од цртани филмови и други… Read More Што е Momo Challenge, ликот што се појавува во онлајн цртани и ги тера децата на самоубиство?

Ужас во Паг: Притворен таткото што си ги фрли децата од 6 метри височина

Јосиф Роџак, ноќен чувар во камп на Паг, е таткото што вчера изутрина ги фрли своите четири мали деца од првиот кат на семејниот дом на овој хрватски остров. Тој е уапсен, а неговите деца се хоспитализирани, две од нив се тешко повредени. Децата се на возраст од 3, 5, 7 и 8 години, а… Read More Ужас во Паг: Притворен таткото што си ги фрли децата од 6 метри височина

Како да знаете дали вашето малечко има аутизам?

Ова видео има за цел да ви помогне да ги откриете одговорите и да ги видите клиничките примери пронајдени кај многу лица со ASD (аутистичен спектар на нарушувања). Исто така, како забелешка, се спомнува ехолалијата (бесмислено повторување на изговорените зборови на друг човек како симптом на психијатриско нарушување), во примерот со говорот, но овој конкретен пример… Read More Како да знаете дали вашето малечко има аутизам?

Што вели науката за четирите најчести митови против вакцинирањето?

Глобалното движење против вакцинирањето на младата популација првично станува актуелно пред речиси дваесетина години, преку објавувањето на една студија што покажува корелација меѓу ММР-вакцината (користена против мали сипаници (морбили), заушки и рубеола) и аутизмот. Студијата, која била спроведена со само 12 деца, е своевремено повлечена поради манипулација на податоците, а главниот автор е дискредитиран. Како… Read More Што вели науката за четирите најчести митови против вакцинирањето?

Мајката ја земала сестричката и заминала во Германија:Омер (12) готви било што за да Азур (10) има што да јаде!

Животот секој ден ни носи по „некој удар“, но кога ќе видиме со какви маки во 21. век се среќаваат деца тогаш нашите проблеми се минорни и неважни… Азур и Омер Хусејновиќ, се момчиња кои ги оставила мајка им, а во емисијата „Исполни ми желба“ на ТВ Хајат ја раскажале својата тaгa и ја отвориле… Read More Мајката ја земала сестричката и заминала во Германија:Омер (12) готви било што за да Азур (10) има што да јаде!

Аутизмот може да се дијагностицира уште при раѓање преку обичен тест за слушање

Тоа е познато како акустичен или “степедијален” рефлекс на тестирање и не е инвазивен, што значи дека може лесно да се користи и на бебиња без да им наштети Една нова студија покажа дека аутизмот може да се дијагностицира при раѓање преку едноставен тест на слухот. Ова ќе дозволи и овозможи третманите да работат и… Read More Аутизмот може да се дијагностицира уште при раѓање преку обичен тест за слушање

Бесплатен оброк за деца, ако родителите ги остават телефоните на влез во ресторан

Британскиот ресторан Френки енд Бени`с претстави зона без мобилни телефони, откако спровеле анкета за тоа колку користењето на тие направи има влијание врз семејната вечера. Отсега, тие во понудата имаат бесплатен оброк за децата чии родители ќе ги остават мобилните телефони на влезот во ресторанот. Речиси 20 проценти од децата рекле дека нивните родители претпочитаат… Read More Бесплатен оброк за деца, ако родителите ги остават телефоните на влез во ресторан