Мајката ја земала сестричката и заминала во Германија:Омер (12) готви било што за да Азур (10) има што да јаде!

Животот секој ден ни носи по „некој удар“, но кога ќе видиме со какви маки во 21. век се среќаваат деца тогаш нашите проблеми се минорни и неважни… Азур и Омер Хусејновиќ, се момчиња кои ги оставила мајка им, а во емисијата „Исполни ми желба“ на ТВ Хајат ја раскажале својата тaгa и ја отвориле… Read More Мајката ја земала сестричката и заминала во Германија:Омер (12) готви било што за да Азур (10) има што да јаде!

Аутизмот може да се дијагностицира уште при раѓање преку обичен тест за слушање

Тоа е познато како акустичен или “степедијален” рефлекс на тестирање и не е инвазивен, што значи дека може лесно да се користи и на бебиња без да им наштети Една нова студија покажа дека аутизмот може да се дијагностицира при раѓање преку едноставен тест на слухот. Ова ќе дозволи и овозможи третманите да работат и… Read More Аутизмот може да се дијагностицира уште при раѓање преку обичен тест за слушање

Бесплатен оброк за деца, ако родителите ги остават телефоните на влез во ресторан

Британскиот ресторан Френки енд Бени`с претстави зона без мобилни телефони, откако спровеле анкета за тоа колку користењето на тие направи има влијание врз семејната вечера. Отсега, тие во понудата имаат бесплатен оброк за децата чии родители ќе ги остават мобилните телефони на влезот во ресторанот. Речиси 20 проценти од децата рекле дека нивните родители претпочитаат… Read More Бесплатен оброк за деца, ако родителите ги остават телефоните на влез во ресторан

Истражување: Колку треба да трае денот за жените да ги завршат сите обврски?

Научниците дошле до заклучок дека на денешните жени им е потребен ден кој ќе трае 28 часа, за да ги завршат сите обврски. Шест од десет жени рекле дека им е потребен подолг ден, и тоа за 3 часа и 36 минути. На тој начин би успеале да ги завршат сите работни и семејни обврски,… Read More Истражување: Колку треба да трае денот за жените да ги завршат сите обврски?

Проверете дали вашето дете ги има овие апликации на мобилниот!

Мобилниот телефон има безброј апликации за да го олеснат животот, но ако сте родител треба да обрнете внимание, бидејќи некои од нив колку наивно и да изгледаат, може да бидат опасни за детето. Затоа посебно обрнете внимание на следните апликации Tinder Оваа апликација се користи за запознавање. Корисниците си ги оценуваат профилите едни на други и… Read More Проверете дали вашето дете ги има овие апликации на мобилниот!

Близнаци се ожениле со сестри близначки, погледнете им ги децата!

Близнаци се ожениле со сестри близначки, кога ќе ги видите нивните деца ќе се шокирате! Интересна е приказната на овие два пара кои за многу кратко време ја започнале својата љубовна авантура, а крајот на ноќните лудувања по дискотеките го решиле со застанување пред олтарот. Едниот брат со едната сестра, другиот брат со другата сестра,… Read More Близнаци се ожениле со сестри близначки, погледнете им ги децата!

Родители, оставете ги вашите смартфони кога сте со децата, еве и зошто

Брзо „лајкување“ на нечија порака или испраќање фотографии на групни е-разговори можеби не е нешто, но мали деца ќе се лутат и приговараат ако родителот постојано гледа во смартфон во нивно присуство. Во американска студија е утврдена поврзнаост меѓу детското лошо расположение и честото родителско гледање во мобилен телефон. Во студијата биле вклучено 172 семејства… Read More Родители, оставете ги вашите смартфони кога сте со децата, еве и зошто

Кои болести ги наследуваме од таткото, а кои од мајката?

Бројни физички особини наследуваме од родителите, но и болести. Од секој родител добиваме по две копии од секој ген, а мутацијата на одредени гени е главното чкрапало за наследните болести. Прв на листата е високиот холестерол, за што во целост можеме да го „обвиниме“ семејството, тврди американската генетичарка Шивани Назарет. Едно од 500 лица имаат… Read More Кои болести ги наследуваме од таткото, а кои од мајката?

(Вознемирувачко видео) Ужас во градинка во Кина, жена со нож избола 14 деца

Најмалку 14 деца се повредени во напад со нож во градинка во западниот град Чонгчинг. Нападот го извела 39-годишна жена идентификувана само како Лиу, соопшти локалната полиција. Нападот се случил по утринските вежби кога децата се вратиле во училницата. Жената напаѓач била фатена и спречена од наставниците и член од обезбедувањето на градинката, а наводно… Read More (Вознемирувачко видео) Ужас во градинка во Кина, жена со нож избола 14 деца

Монструм ја труел храната за бебиња во продавница: Во секоја тегличка имало доволно отров да убие, а мотивот е неверојатен

Маж (54) е осуден во Германија на 12 ипол години затвор за обид за убиство, зошто ставал отров во храната за бебиња и возрасни. Обвинетиот признал дека на полиците од супермаркетите и малопродажните мест во градот Фридрихсхафен минатата година ставал тегли со храна полни со отров и им ги нудел на потрошувачите. Исто така признал… Read More Монструм ја труел храната за бебиња во продавница: Во секоја тегличка имало доволно отров да убие, а мотивот е неверојатен