Диета според конституцијата на вашето тело

Јаболка, круша или песочен часовник? Секоја жена спаѓа во една од овие категории, а според тоа би требало да си ја одреди и идеалната исхрана: онаа која ќе ја засити, а притоа нема да ја здебели. Секој од нас има различен облик на телото, но познато е дека конституцијата во повеќето случаи ја наследуваме од… Read More Диета според конституцијата на вашето тело

Диетална чорба со леблебии – вкусен и здрав оброк!

Во периодите кога поради здравствени или пак, естетски причини сакате да внимавате на исхраната и да се храните здраво, оваа чорба ќе биде вистинскиот избор за вас. Состојки: – 160 гр леблебии – 1 мала главица кромид – половина чешне лук – киселец – 300 гр пасиран домат – 8 дл супа од зеленчук –… Read More Диетална чорба со леблебии – вкусен и здрав оброк!

Со хроно-лепче до потенок струк

Без разлика дали станува збор за здравствен или физички проблем, начинот на исхрана се покажа како еден од главните „чувари“ на човековото здравје. Луѓето сѐ повеќе почнаа да обрнуваат внимание на она што го внесуваат и да се придржуваат до одредени режими на исхрана. Доколку вие сте дел од оние кои се придржуваат до одреден… Read More Со хроно-лепче до потенок струк

Највкусната диета: Со компир и јогурт ќе симнете 5кг за 3 дена

Совршен избор доколку овој викенд треба да сте послаби за – 5 килограми. Внесувате многу малку калории но благодарение на компирот ќе се чувствувате сити и задоволни деновите додека сте на оваа диета. Ден 1 Појадок: 1 варен компир без сол, 1 чаша јогурт Ручек: 2 варени компири без сол, 1 чаша јогурт Вечера: 2… Read More Највкусната диета: Со компир и јогурт ќе симнете 5кг за 3 дена

Швеѓанка јаде 15 тегли Нутела месечно за да постигне светски рекорд

Една од најголемите амбиции во животот на Наташа Kроун од Гетеборг, е да има најголем задник во светот, и за таа цел таа внесува околу 6.000 калории дневно. Младата Швеѓанка со српско потекло веќе едвај пронаоѓа облека за себе, но вели дека нема да престане се дури не го собори рекордот на најмасивни и најшироки… Read More Швеѓанка јаде 15 тегли Нутела месечно за да постигне светски рекорд

Не можете да си го замислите денот без леб? Еве што ќе се случи ако се откажете од овој производ

Сигурно знаете дека лебот не е најдобриот избор ако сакате да ослабите. Ако целосно го исфрлите белиот леб од исхраната, ќе забележите одлични резултати кога е вашата тежина во прашање, но и други здравствени придобивки. Ќе ги изгубите килограмите предизвикани од страна на водата Лебот е преполн со јаглехидрати, а неговото нагло исфрлање од исхраната… Read More Не можете да си го замислите денот без леб? Еве што ќе се случи ако се откажете од овој производ

Опасна диета од 70-тите повторно стана популарна

Оваа популарна диета што „ветува“ дека ќе симнете 2,5 килограми за три дена беше популарна во 70-тите и сега е повторно актуелна. Но, нутриционистите предупредуваат дека диетата не само што не е одржлива, туку е и опасна. Во списанието „Vogue“ во ноември, 1977 година беше објавена диетата со која набрзина, за само три дена, може… Read More Опасна диета од 70-тите повторно стана популарна

Како да се забрза „симнувањето“ на салото од стомакот

Повеќе килограми, односно маснотии наталожени на половината е нешто што не ги одбегнува дури ни слабите луѓе. Стомакот е всушност најспецифичниот дел од телото кога е во прашање слабеењето, но зошто е најтешко да се ослободиме токму од ваквиот вишок? Овие четири причини го даваат одговорот, според новите истражувања. Газирани пијалаци Газираните пијалаци се најголеми… Read More Како да се забрза „симнувањето“ на салото од стомакот

10. кг за две недели – Лимон диета:го чисти организмот од токсини, ги топи килограмите и ви дава енергија!

Сите сме во потрага по брзи и едноставни диети. Се чини дека ова би можело да биде добро решение. Единствено што ви треба се: лимони, вода и мед, и секако малку, но само малку дисциплина. Оваа диета може да ви помогне да загубите дури 10 килограми за две недели! Мешавината на сок од лимон и… Read More 10. кг за две недели – Лимон диета:го чисти организмот од токсини, ги топи килограмите и ви дава енергија!

Овошја поради кои тешко го губите вишокот килограми

Овошјето е најдобриот природен десерт – полно е со витамини, со растителни влакна, со корисни шеќери, важни нутриенти и што е најважно, изборот е голем и можете да го изберете она што вам ви се допаѓа. Но, некои од овошјата содржат толку високи количини шеќер, што без разлика што е природен и многу поздрав од… Read More Овошја поради кои тешко го губите вишокот килограми