5 фенг-шуи совети за позитивна енергија дома

Фенг-шуи е источна традиција која често се применува во уредувањето и одржувањето на домот, со цел да се постигне баланс на позитивна енергија. Прочитајте што сè, според фенг-шуи, може да ја блокира енергијата во вашиот дом: Кујната и боите Ако во една просторија доминира темна боја, според фенг-шуи, треба да внесете живост со детали и… Read More 5 фенг-шуи совети за позитивна енергија дома

Како да откриете имате ли негативна енергија во вашиот дом?

Негативната енергија во вашиот дом може лошо да влијае на расположението, исто така предизвикува нервоза, депресија, тага, песимизам. Со овој едноставен трик откријте имате ли негативна енергија во вашиот дом. Земете обична проѕирна чаша и во неа ставете една третина сол, третина алкохолен оцет и третина вода. Ставете ја чашата каде што мислите дека негативната… Read More Како да откриете имате ли негативна енергија во вашиот дом?

Како да им помогнете на собните растенија да ја преживеат зимата?

Ладното време може да им наштети на собните растенија, па затоа е потребно при промена на температурите да им посветите повеќе нега. Најпрво, внесете ги дома сите билки кои не „трпат“ студ. Така ќе бидат на пооптимална температура, а вие ќе можете да ги следите евентуалните промени кај некое од растенијата. Исчистете ги од сите… Read More Како да им помогнете на собните растенија да ја преживеат зимата?

Најдобра боја на ѕидови за секоја просторија: Психолог открива како да ја изберете вистинската нијанса

Да ја изберете идеалната боја на ѕидови бара многу труд и посветеност. Кај уредувањето на ентериерот, а особено при изборот на бои за ѕидовите не ја разгледуваме секоја просторија посебно, а токму тоа и треба да го правиме, вели психологот Сели Аугустин. Спалната соба ја “обожува” сината боја Сината боја асоцира на мир и одмор,… Read More Најдобра боја на ѕидови за секоја просторија: Психолог открива како да ја изберете вистинската нијанса

Како на природен начин да се ослободите од инсектите во вашиот дом?

Никој не сака да има штетници во домот, но хемиските пестициди се премногу токсични и не е безбедно да ги користите во близина на вашето семејство. Па, погледнете како на едноставен и безбеден начин да се ослободите од инсектите во вашиот дом. 1. Лебарки Лебарките разнесуваат многу опасни болести. Постојат многу продукти што ќе ви… Read More Како на природен начин да се ослободите од инсектите во вашиот дом?

Еве зошто вашите сметки се високи: Исклучете го овој уред и заштедете куп пари

Со промена на навиките во домаќинството можете значително да заштедите на струја без да ви падне стандардот на живеење. Главните потрошувачи на струја во домаќинството се клима-уред, термо печка, електричен шпорет, машина за прење алишта, машина за перење садови. На климата најлесно ќе заштедите така што ќе ја намалите температурата на ладење. Само еден степен… Read More Еве зошто вашите сметки се високи: Исклучете го овој уред и заштедете куп пари

Трикови кои треба да ги имате на ум за да се спасите во опасни ситуации

Не треба да се размислува на лоши сценарија и ситуации, но добро е да сте секогаш подготвени. Мислете на најдоброто, но бидете подготвени на најлошото и научете некои трикови кои ќе ви бидат од голема корист во опасни и критични ситуации. Во продолжение погледнете неколку начини како може да се спасите од опасна ситуација: 1. Ако… Read More Трикови кои треба да ги имате на ум за да се спасите во опасни ситуации

Разубавете го вашиот дом ефтино и едноставно

Дрвените палети ни даваат можност да ги користиме на безброј начини. Тие се лесно достапни и може да се користат како едноставни седишта, кревети, полици и др. Ние ви нудиме неколку идеи. 1. Правење на маса од палети 2. По сопствена желба на правете кревет од палети за вашата куќа или викендичка, со неколку детали… Read More Разубавете го вашиот дом ефтино и едноставно