Уапсен готвач од Сицилија поради дрога, се правдал оти сака да „проба нови вкусови“

Готвач од Сицилија е уапсен под сомнение дека продавал дрога, откако полицијата пронашла канабис во неговиот дом. Готвачот Кармело Кијарамонте (50) поседувал две големи стебла марихуана и еден килограм индиски коноп. Во неговата куќа во италијанскиот град Катанија, источна Сицилија, беа пронајдени и запленети и вино со вкус на канабис, маслинки, кафе и туна. Готвачот,… Read More Уапсен готвач од Сицилија поради дрога, се правдал оти сака да „проба нови вкусови“

Евентуална лабористичка влада во Велика Британија би можело да значи декриминализација на сите дроги

Евентуална Лабуристичка влада во Велика Британија, би можела да размисли за декриминализација на сите нелегални дроги доколку тоа го препорача кралска комисија. „Нема ништо поважно од зачувувањето на животот на нашите граѓани“, изјави Дајан Абот, високо позиционирана кај лабористичката партија, за „Сандеј тајмс“. „Нашиот сегашен пристап кон дрогата едноставно не го прави тоа“. Таа вели… Read More Евентуална лабористичка влада во Велика Британија би можело да значи декриминализација на сите дроги

Кристал мет е најдаваниот подарок во Северна Кореја за празници и поводи

Кога има повод, каде и да отидете секогаш сакате да однесете нешто како поклон кон домаќините. Овие подароци можат да варираат од коверти со пари, до чај, облека или апарати. Во Северна Кореја овие денови, најпопуларен подарок е кристал мет. Според Њујорк Тајмс, жителите на Северна Кореја даваат подарок како кристал мет едни на други… Read More Кристал мет е најдаваниот подарок во Северна Кореја за празници и поводи

”Ел Чапо” го осудија на доживотен затвор. Еве зошто може повторно да му се суди…

На почетокот на секое судење во Америка, вообичаена практика е судијата да им даде на поротниците насоки и прелиминарни инструкции како треба да се однесуваат и да носат одлуки. Американскиот судија Брајан Коган, кој го водел случајот против мексиканскиот крал на дрогата, Хоакин “Ел Чапо” Гузман го направил тоа чекор понатаму издавајќи им ги следниве… Read More ”Ел Чапо” го осудија на доживотен затвор. Еве зошто може повторно да му се суди…

Малолетници порачуваат дрога од Кина преку интернет

Малолетници од реонот на хрватскиот полуостров Истра откриле начин како да порачуваат дрога од Кина преку анонимни интернет порачки, обајви весникот „Глас Пуле“. Според весникот, ова им овозможува дури и на малолетни деца да дојдат до опасни дроги без улични продавачи, туку порачувајќи ја дрогата од Кина како што се порачуваат, на пример, обични маски… Read More Малолетници порачуваат дрога од Кина преку интернет

Вознемирувачко: Наркоманка објави свои фотографии како изгледа дрогирана

Ова е приказна за мајка, која за да им помогне на другите, ги објавувала своите слики на Фејсбук, додека е во деликатна состојба на конзумирање дрога. Станува збор за Мелиса Ли Матор, која смета дека така ќе му покаже на светот колку тоа е лошо и погубно. Друга причина за ваквото нејзино однесување е за… Read More Вознемирувачко: Наркоманка објави свои фотографии како изгледа дрогирана

Осумгодишник ги поделил екстазите на татко му на другрите мислејќи дека се бонбони

Еден осумгодишник, кој ги пронашол скриените таблети екстази на својот татко, ги поделил на своите другари мислејќи дека тоа се бонбони. Момчето со потекло од индонезиската провинција Ријау, открил зелени апчиња во автомобилот на својот татко и потоа ги понудил на другарите кои со него одат во основното училиште. Групата момчиња била на возраст од… Read More Осумгодишник ги поделил екстазите на татко му на другрите мислејќи дека се бонбони

Ветеринар од пеколот- шверцувал хероин во кученца (ВИДЕО)

Ветеринарот е обвинет за илегален шверц на дрога во САД и се соочува со доживотна казна затвор. 38- годишниот Елорес на мали кученца им правел операција и им вградувал ампули со течен хероин во стомакот. Тој бил уапсен во Шпанија , од каде е предаден на САД , а вчера федералниот суд во Бруклин му… Read More Ветеринар од пеколот- шверцувал хероин во кученца (ВИДЕО)

Приведен гулаб со товар екстази на грбот: Слетал на погрешно место

Дилерите на дрога стануваат се покреативни кога треба да им ја испорачаат стоката на купувачите. Така пред неколку дена приведен е гулаб со повеќе од 200 апчиња екстази закачени на грбот. Птицата е фатена во близина на границата на Кувајт и Ирак и тоа сосема случајно. Изморениот гулаб, кој на грбот носел торбичка полна наркотици… Read More Приведен гулаб со товар екстази на грбот: Слетал на погрешно место

Јако му било: Возач бил позитивен на секоја дрога при тест од полицијата

Шпанската полиција застанала возач на северно-источниот дел од земјата, поради рутинска контрола за алкохол и дрога. Како што пишуваат тамошните медиуми, возачот бил позитивен на сите возможни дроги на кои го тестирале. Тестовите биле направени за канабис, амфетамини/метамфетамини, кокаин, како и алкохол. Полицијата го казнила возачот со сума од 2000 евра и му одзеле по шест… Read More Јако му било: Возач бил позитивен на секоја дрога при тест од полицијата