7 работи што Европејците ги прават подобро од Американците

Американското население е претежно склоно кон консумирање на леб и пекарски производи со продолжен рок на траење. Ваквите производи не можат да се споредат со свежо печени лепчиња и колачи од Европа. На Reddit се водеа дискусии за работите што Европејците ги прават подобро од Американците. Еве што заклучија корисниците на оваа дигитална платформа кога… Read More 7 работи што Европејците ги прават подобро од Американците

Тој е најинтелигентното дете во Европа

Неговиот ум е генијален. 9-годишниот Лорент Сајмонс е најинтелигентното дете во Европа. Неговиот коефициент на интелигенција изнесува 145. За она што се спрема во иднина не сака никому да говори. Вели, светот тоа уште не би го разбрал, па ќе му се смеат. Исто како што би му се смееле ако им кажеше дека на 8-годишна возраст… Read More Тој е најинтелигентното дете во Европа

Бројот на милијардери во европските земји, Македонија нема ниеден

Чешкиот картограф и матеметичар Јакуб Мариан на својата интернет страница објави карта којашто го прикажува бројот на милијардери во секоја европска земја во 2018 година. Мапата е заснована на податоци од „Форбс“. Така, Германија води со 123 милијардери. Велика Британија има 54, Франција – 40, Италија – 43, Шпанија – 29, а Шведска – 32… Read More Бројот на милијардери во европските земји, Македонија нема ниеден

Потекло и значење на имињата на неколку европски градови

Берлин, Манчестер, Минхен, Париз, Рим… сите ги знаеме овие градови, но малкумина знаат зошто се така наречени. Дознајте како одредени европски градови го добиле своето име. Барселона Еден од најубавите и најзнаменитите градови своето денешно име му го должи на картагинскиот генерал Хамилкар кој го освоил, таткото на познатиот Ханибал кој речиси 10 години го… Read More Потекло и значење на имињата на неколку европски градови

Во земјите на ЕУ жените се подолговечни и помногубројни од мажите

Во сите земји во ЕУ жените живеат подолго од мажите, а истовремено се и помногубројни, покажува најновото истражување на Евростат. Како што се наведува во студијата на европското статистичко биро, на 100 мажи има 105 жени, а најголема диспропорција има во Латвија, каде што живеат дури 18 отсто повеќе жени од мажи, и во Естонија каде… Read More Во земјите на ЕУ жените се подолговечни и помногубројни од мажите

Виена е најдобар град за живеење во светот

Австриската престолнина, Виена, го помина австралискиот град Мелбурн на листата на најдобри градови за живеење во светот за 2018 година. Ова е првпат некојa европска престолнина да се најде на врвот на листата на глобалното истражување на „Економист“. Истражувачите рангираат 140 града врз основа на низа фактори, меѓу кои политичката и социјалната стабилност, криминалот, образовниот… Read More Виена е најдобар град за живеење во светот

Европски острови на развратот: Овие прекрасни плажи се синоним за секс, алкохол и блуд, а една ни е во соседството

Ако уште не сте го испланирале одморот, овие четири дестинации можете и да ги прескокнете. Посебно ако имате деца. Тука забавите траат 24 часа дневно, алкохол не снемува, а секс има на секој чекор. Магалуф, Шпанија Летувалиштето Магалуф веќе долго време важи за омилена дестинација на младите, посебно оние од Велика Британија. Низ годините стекнало… Read More Европски острови на развратот: Овие прекрасни плажи се синоним за секс, алкохол и блуд, а една ни е во соседството