Археолозите открија голема римска градба во близина на Каиро

Археолози открија голема древна градба во Египет, во градот Мит Рахин, 20 километри јужно од главниот град Каиро. Министерството за антиквитети соопшти дека археолозите пронајдоа недопрена градба, која вклучува голем тоалет од римскиот период, како и просторија за вршење на верски ритуали. Мостафа Вазири, генералниот секретар на Врвниот совет за антиквитети, рече дека градбата најверојатно… Read More Археолозите открија голема римска градба во близина на Каиро

Сирење старо 3.200 години пронајдено во гробница во Египет

Археолозите кои работат на истражување на гробница од антички Египет пред неколку години пронајдоа состојка за која неодамна е утврдено дека е едно од најстарите сирења кои биле некогаш пронајдени. Пред неколку години, тимот археолози најдоа скршени ќупови во гробницата на Тамес, кој бил градоначалник на античкиот град Мемфис. Тие пронајдоа цврста белузлава маса во… Read More Сирење старо 3.200 години пронајдено во гробница во Египет

Офарбале магаре за да личи на зебра во зоолошка!?

Вработени во Зоолошка градина во Каиро,  Египет, се обвинети дека претставиле магаре дека е зебра, откако му нацртале црни пруги на животното. Случајот излезе во јавноста откако студентот Махмуд Сархан објавил фотографија на обоеното животно на социјалните мрежи, стоејќи пред магаре, кое е обоено за да личи на зебра. Како што јавува БиБиСи тој во… Read More Офарбале магаре за да личи на зебра во зоолошка!?

Отворен саркофагот од Египет стар повеќе од 2.000 години

Се сеќавате ли на саркофагот кој неодамна беше откопан во Александрија, Египет? Големиот црн саркофаг, неотворен повеќе од две илјади години предизвика голема дебата околу тоа дали треба да се отвора. Покрај смешните гласини за можни клетви, саркофагот беше отворен за научни цели. Внатре беа најдени три распаднати мумии, за кои се верува дека се… Read More Отворен саркофагот од Египет стар повеќе од 2.000 години

Откопан најголемиот саркофаг во историјата, а до него…

Археолозите во Египет, при ископувања во Александрија откриле голем црн саркофаг, зз кој првично се претпоставува дека е стар најмалку две илјади години. Експертите се уште не знаат што има во него. Треба да се напомене дека саркофагот е најголем во историјата. Должината на ковчегот од црн гранит е 265 см, ширината му е 165… Read More Откопан најголемиот саркофаг во историјата, а до него…

Химната и Хипократовата заклетва задолжителни во болниците секое утро

Новата египетска министерка за здравство Хала Зајед издаде декрет со кој се наредува во државните болници насекаде низ Египет, секое утро преку разглас да се интонира националната химна, а потоа да се емитува и Хипократовата заклетва. Оваа одлука предизвика негодувања, но и шеги на социјалните мрежи, но Зајед тврди дека нејзината одлука ќе придонесе за… Read More Химната и Хипократовата заклетва задолжителни во болниците секое утро