ЕУ тестира детектор за лаги со вештачка интелигенција на граничните премини

Европска Комисија финансира голем број на технолошки проекти за олеснување на секојдневниот живот на граѓаните на земјите-членки на Европска Унија. Од голем интерес се алгоритмите со вештачка интелигенција, откако само прашање на време е да најдат примена во голем број на административни и владини згради во следните неколку години. Оттаму веќе почна да работат на… Read More ЕУ тестира детектор за лаги со вештачка интелигенција на граничните премини

Се укинува поместувањето на часовникот – дали Македонија треба да избере летно или зимско сметање?

На Европејците им е доста од зимското и летното сметање на времето, а тоа го покажаа и резултатите од анкетата на Европската комисија објавени оваа недела. Европејците гласаа за тоа дали сакаат да го укинат поместувањето на часовникот напролет и наесен. Во анкетата учествувале рекордни 4,6 милиони луѓе, а над 80 отсто гласале за укинување… Read More Се укинува поместувањето на часовникот – дали Македонија треба да избере летно или зимско сметање?

Во Европската Унија ќе се користи унифициран полнач за мобилни телефони?

Европската Унија повторно го постави прашањето за воведување унифициран полнач за мобилни телефони од различни производители. Ваквата мерка би можела да доведе до тоа за „андроид“ и „ајфон“ уредите да се користи идентичен полнач. ЕУ ја испитува можноста за воведување на ист полнач за мобилни телефони речиси цела една деценија откако беше утврдено дека 51… Read More Во Европската Унија ќе се користи унифициран полнач за мобилни телефони?

Congress FOOD 2030: Towards sustainable agri-food systems

The Congress FOOD 2030: Towards sustainable agri-food systems will be held on 5-6 September 2018, as one of the major events to mark the 200th anniversary of the University of Hohenheim, Stuttgart. It will bring together experts, researchers and stakeholders from various disciplines with diverse experiences related to food systems. It wants to contribute to solutions to… Read More Congress FOOD 2030: Towards sustainable agri-food systems

Нема веќе трте мрте: Европската Унија ќе го „регулира” и тетовирањето

Европската Унија има намера да остави свој белег во светот на тетоважите преку воведување прописи за тоа што може да се користи за трајно боење на човечкото тело. Додека повеќето луѓе кои сакаат тетоважи се грижат за квалитетот на дизајнот и колку ќе ги боли, Европската комисија е загрижена за можните здравствени ефекти, пишува „Политико“.… Read More Нема веќе трте мрте: Европската Унија ќе го „регулира” и тетовирањето

ЕУ предвидува лоша иднина за биткоин

Извештај на тема конкуренцијата на финтек пазарот, порачан од Комисијата за економски и монетарни политики кон Европскиот парламент, која од своја страна ја надгледува политиката на Европската централна банка, открива дека комерцијалните и централни банки кои планираат издавање свои криптовалути, можат да се претворат во лоша вест за криптопазарот. „Појавата на криптовалути, промовирани од банки,… Read More ЕУ предвидува лоша иднина за биткоин

По астрономската казна од ЕУ, Android можеби нема да биде бесплатен

Откако Европската комисија му изрече казна од 4,34 милијарди евра поради нефер однесување во контекст на пласирањето апликации за корисниците на паметни телефони, стигнуваат информации дека поради оваа одлука можеби Android повеќе нема да биде бесплатен, пренесува The Verge. „Google го искористи Android како возило за цементирање на доминацијата на својата платфрома за пребарување на Интернет.… Read More По астрономската казна од ЕУ, Android можеби нема да биде бесплатен

Секое македонско дете ја носи во џебот: Популарниот слајм чини 50 денари, а е полн со штетни хемикалии

Тестовите кои беа спроведени во Велика Британија покажуваат дека во овие „лигавци“ има 4 пати концентрација на оваа хемикалија од дозволеното според Европскиот стандард. Борот се користи со цел играчката да биде леплива, а надлежните ги повикуваат родителите да внимаваат што и каде купуваат.  Родителите треба да бидат внимателни и доколку одлучат на децата да им… Read More Секое македонско дете ја носи во џебот: Популарниот слајм чини 50 денари, а е полн со штетни хемикалии

Рекордни 4,3 милијарди евра казна за „Гугл“ од ЕУ

Европската комисија потврди дека „Гугл“ ќе треба да плати рекордни 4,3, милијарди евра казна за прекршување на правилата за конкуренција на ЕУ. „Гугл“ има 90 дена да ги смени своите практики или во спротивно ќе плати дополнителни казни. Најавата беше очекувана и ја потврди попладнево еврокомесарката за конкуренција Маргрет Вестагер. Европската комисија по втор пат… Read More Рекордни 4,3 милијарди евра казна за „Гугл“ од ЕУ