Ретко населен регион во Италија нуди 25.000 евра за да се доселите

Ретко населен регион во јужна Италија им нуди на новодојденците 700 € месечно во рок од три години ако живеат во едно од неговите села. Сепак, има неколку услови: селото мора да има помалку од 2.000 жители, а новодојденецот мора да вети дека ќе отвори бизнис. „Доколку понудовме само финансирање, тоа ќе беше уште еден… Read More Ретко населен регион во Италија нуди 25.000 евра за да се доселите

Мајката ја земала сестричката и заминала во Германија:Омер (12) готви било што за да Азур (10) има што да јаде!

Животот секој ден ни носи по „некој удар“, но кога ќе видиме со какви маки во 21. век се среќаваат деца тогаш нашите проблеми се минорни и неважни… Азур и Омер Хусејновиќ, се момчиња кои ги оставила мајка им, а во емисијата „Исполни ми желба“ на ТВ Хајат ја раскажале својата тaгa и ја отвориле… Read More Мајката ја земала сестричката и заминала во Германија:Омер (12) готви било што за да Азур (10) има што да јаде!

Информации кои секој треба да ги знае: Обратно внесениот пин на банкоматот може да ви го спаси животот

95% од луѓето не ги знаат овие информации , а можат, буквално да ви го спасат животот. Се однесуваат на предмети кои секојдневно ги користите, и состојбата во која може да се најдете, а да при тоа не знаете, како може да ви помогнат функциите на вашата банкова картичка, мобилен телефон, автомобил… Ако некогаш крадец… Read More Информации кои секој треба да ги знае: Обратно внесениот пин на банкоматот може да ви го спаси животот

И мажите имаат своја менопауза

Mенопаузата не е резервирана само за жените бидејќи, според дијагнозата на лекарите, и мажите можат да влезат во вид на менопауза која е слична на онаа на жената. Според термините, не постои машка менопауза, но значајна промена се јавува околу 50-тата година од животот и е слична на онаа низ која поминуваат жените. Машката менопауза… Read More И мажите имаат своја менопауза

Како ќе изгледа планетата Земја до 2066 година?

Не грижете се, ништо не се случува… Тоа е само уште една ќеса со ѓубре, уште едно пластично шише, уште една употребена пелена, уште една картонска кутија… Но, ова важи за милиони луѓе кои го помислуваат ова кога оставаат отпадоци наоколу, а ова е резултатот. Што се случува со нашата свест? Што ќе се случи… Read More Како ќе изгледа планетата Земја до 2066 година?

Има 29 години и 9 пати умрел: 45 минути го враќале во живот, а докторите се изненадени како сè уште е жив

Џејми Пул живее сосема нормален живот, има 29 години, но од останатите врсници се разликува по тоа што има срцев застој па неговото срце може да престане да чука. Тој прекин може да трае и до 8 секудни, а тој толку се прилагодил на тоа што може да претчувствува кога ќе го има следниот напад.… Read More Има 29 години и 9 пати умрел: 45 минути го враќале во живот, а докторите се изненадени како сè уште е жив

Опасните „selfi“ носат сè повеќе животи: За лајкови спремни се да жртвуваат сè!

Со цел да добијат што е можно повеќе лајкови, некои луѓе се подготвени да го ризикуваат сопствениот живот. Во обид да направат совршено селфи, во екстремно опасни ситуации, од 2011-та до 2017-та година, загинале 259 луѓе, покажува студијата на Американската национална медицинска библиотека. За да се намали ризикот од вакви смртни случаеви, истражувачите препорачуваат на… Read More Опасните „selfi“ носат сè повеќе животи: За лајкови спремни се да жртвуваат сè!

Како да се ослободите од туѓите очекувања и да го живеете животот по ваши правила?

Повеќето од нас го минуваме животот плашејќи за туѓото мислење. Живееме со безброј очекувања кои можат да создадат вистински притисок. Проблемот со многу од овие верувања и очекувања е тоа што стануваат потсвесни. Веќе не ги ни забележуваме во поголемиот дел од времето. Нo без разлика дали сте свесни за нив или не, овие очекувања… Read More Како да се ослободите од туѓите очекувања и да го живеете животот по ваши правила?

Истражување: Нови сознанија за можен живот на Марс

Пред стотици милиони години на Марс постоела зона подобна за опстојување микроби, посочуваат новите сознанија на научната екипа под водство на Џеси Тарнас од Универзитетот „Браун“ во Провиденс во американската сојузна држава Роуд Ајленд. Анализите се правени врз основа на податоците добиени од орбиталната сонда „Марс Одисеј“. Според научниците, на Црвената Планета имало доволно количество… Read More Истражување: Нови сознанија за можен живот на Марс

Како би изгледал животот на Земјата ако таа навистина беше рамна?

Идејата за рамна Земја навистина се прослави овој период. Денес многу познати личности, како и цели групи луѓе навистина веруваат дека Земјата е рамна. Иако идејата е смешна, навистина ве тера да размислите како би изгледал нашиот живот ако ова беше вистина. Научниците се обиделе да дадат неколку одговори. 1. Гравитацијата постојано ќе ве влече… Read More Како би изгледал животот на Земјата ако таа навистина беше рамна?