Тука живеат вистинските пештерски луѓе: На сред шума се крие пештера, а еве што има во неа

Во непристапниот дел на кинеската провинција Гуиџоу, во пештера до која нема ни пат, не само што живеат луѓе, туку и постои цело село, организирано така што животот на целата заедница се одвива во пештерски мрак. Селото Жонгдонг се наоѓа на 1.800 метри надморска висина, а до него се стигнува само со едночасовно планинарење, што… Read More Тука живеат вистинските пештерски луѓе: На сред шума се крие пештера, а еве што има во неа

Заминува на еутаназија иако е здрава: На 74 години сексот не е како претходно (видео)

Здравата и витална Французинка Жаклин Женусел на 74 години планира во 2020 година за последен пат да разговара со мажот и тројцата синови. Ќе го прослават нејзиниот 76-ти роденден, заедно ќе јадат и ќе пијат, а потоа планира да замине во Швајцарија, каде ќе ја еутанизираат. Таа, како лекарка од организацијата „Lifecircle”, сака да и… Read More Заминува на еутаназија иако е здрава: На 74 години сексот не е како претходно (видео)

Поларниот мраз на Месечината ги зголеми надежите за човечка колонија

Доколку човештвото некогаш одлучи да живее на Месечината, можеби ќе можат да постават колонии во близина на лунарните полови, каде што научниците тукушто открија извори на воден мраз во сенките на кратерите. Европската вселенска агенција создаде и визија за лунарно село во наредниве години. Сега откривањето на замрзната вода на Месечината на НАСА може да им даде… Read More Поларниот мраз на Месечината ги зголеми надежите за човечка колонија

Се уште не сме близу границата: Колкав е всушност човековиот животен век?

Њујорк Тајмс – Њујорк Од 1900 година просечниот животен век ширум светот е двојно зголемен благодарение на подобрената здравствена заштита, санитарните услови и достапноста до храна. Но, една нова студија за долговечноста на Италијанците покажува дека се уште не сме стигнати до горната граница на човековата долговечност. – Ако постои некаква фиксна биолошка граница ние… Read More Се уште не сме близу границата: Колкав е всушност човековиот животен век?

Неверојатниот живот и морничавата смрт на Перхан од „Дом за бесење“

Давор Дујмовиќ беше една од најголемите ѕвезди на југословенската сцена. Најпознат е по улогата на Перхан во филмот „Дом за бесење“. На 31 мај 1999 година се обеси. Имаше 30 години. Дујмовиќ беше редок талент, а во светот на филмот влезе сосема случајно. Роден е во Сараево, во сиромашно семејство. Сакал да свири на клавир.… Read More Неверојатниот живот и морничавата смрт на Перхан од „Дом за бесење“

Ново истражување открило дека канабисот го продолжува животот на заболените од рак до 3 пати

Голема студија во Велика Британија покажала дека канабидиолот (CBD), главната состојка во канабисот, може да помогне во третманот на заболените од рак на панкреас, да им ги намали симптомите, како и да им го продолжи животот до три пати. Истражувачите од Универзитетот Квин Мери во Лондон го спровеле ова истражување на глувци. Тие утврдиле дека… Read More Ново истражување открило дека канабисот го продолжува животот на заболените од рак до 3 пати

Цела недела била заробена под карпи, а преживеала на неверојатен начин

Во Калифорнија е спасена жена која недела дена била пријавена за исчезната, а пронајдена е помеѓу карпи каде што паднал нејзиниот автомобил. Анџела Хернандез преживеала 7 дена заглавена помеѓу карпите, користејќи го цревото од хладњакот на автомобилот за да пие вода преку него од пукнати во карпата. Неа ја нашле случајни инувачи кои го здогледале… Read More Цела недела била заробена под карпи, а преживеала на неверојатен начин

4 животни лекции кои ќе ви помогнат да бидете среќни со себе

Луѓето имаат разни мислења за тоа како се создава среќата. Некои велат дека ќе бидете среќни кога ќе постигнете сè што сакате. Други сметаат дека е погрешно да се „брка“ богатството бидејќи парите не носат среќа. Сигурно имате размислувано кој пат е најдобар за вас. Понекогаш ова може толку да ве збуни што не знаете… Read More 4 животни лекции кои ќе ви помогнат да бидете среќни со себе