Швајцарија забрани продажба на дезодоранси со алуминиумски соли, обвинува дека се канцерогени

Швајцарија е првата земја која ќе ја забрани продажбата на дезодорансите кои содржат канцерогени алуминиумски соли. По студијата од 2016 година која утврди дека во дезодорансите има отровни хемикалии кои влијаат на формирање на карцином на дојка, парламентот со 126 гласа ја изгласа забраната. Мерката, исто така, ги повикува научниците да спроведат истражување кое ќе… Read More Швајцарија забрани продажба на дезодоранси со алуминиумски соли, обвинува дека се канцерогени

Згодна девојка уапсена на плажа поради тоа што носела провокативно бикини: „Не разбирам во што е проблемот“

Една туристка од Тајван била казнета поради премногу провокативното бикини на една од филипинските плажи. 20-годишната Лин Зу Тинг била на летување на Боракај со своето момче. Тие ја посетиле плажата Пука, а девојакта носела и повеќе од провокативно бикини на кое имало само една лента на интимните делови. Верувале или не, полицијата до неа… Read More Згодна девојка уапсена на плажа поради тоа што носела провокативно бикини: „Не разбирам во што е проблемот“

Земјата во која пивото беше забрането полни 74 години

Забраната всушност била остсаток од прохибицијата од 1915 година, кога народот тогаш ја изгласал забраната на референдум. Исланѓаните денеска го прославуваат националниот ден на пивото, годишница од крајот на повеќедецениската забрана за купување и пиење пиво во оваа земја, која е прекината на денешен ден во 1989 година. Пивото во Исланд беше забрането полни 74… Read More Земјата во која пивото беше забрането полни 74 години

Место на кое е забрането користење на мобилни телефони

Бесмислената потрага за совршена фотографија и прашањето дали има подобро изгледа „од профил“ или бочно, многумина ги довело во опасност, а да не го споменуваме тажниот исход на оние кои биле во потрага по фотографија од рајот, па ги загубиле животите. Токму од тие причини, еден хотел на Бали, вовел правило за забрана на употреба… Read More Место на кое е забрането користење на мобилни телефони

Бошњаците бараат забрана за Његош… во Црна Гора

Повеќе бошњачки организации бараат од министерството за образование и култура на Црна Гора да ги забранат и тргнат од училишната програма „Горски венец“ на Петар Петровиќ Његош и „Пешчаник“ на Данило Киш. Барањето доаѓа од Бошњачката академија на науки и уметности, Бошњачкиот национален совет во Црна Гора, Бошњачкиот национален совет во Србија, Бошњачката културна заедница… Read More Бошњаците бараат забрана за Његош… во Црна Гора

Суд во Саудиска Арабија забрани венчавка оти момчето било музичар

Државјанка на Саудиска Арабија загуби судски процес против своето семејството, кое и забранува да се омажи за нејзин сонародник, со аргумент дека избраникот има лоша репутација бидејќи свири на музички инструмент, објави локалниот весник „Оказ”. Саудијката, инаку дипломирана банкарка од конзервативната провинција Ал Касим, планира да се обрати и до повисоки државни инстанци, со цел… Read More Суд во Саудиска Арабија забрани венчавка оти момчето било музичар

Лонгјиербиен – град во Норвешка каде смртта е забранета со закон

Најсеверниот град од архипелагот Свалбард во Норвешка пред седумдесетина години со закон го забрани умирањето. Законот кој беше донесен во средината на 1950-тите важи и понатаму на целата територија на Лонгјиербиен. Според законот на Лонгјиербиен, смртта на територијата на градот е забранета. Поради тоа, секој кој стравува дека умира, односно се ближи до последниот миг… Read More Лонгјиербиен – град во Норвешка каде смртта е забранета со закон

Државата со закон ќе ја забрани прељубата

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги повикал Турците да размислат за прогласувањето брачно неверство како незаконско и нагласил дека одложувањето на истата одлука 2004 година била грешка. „Мислам дека сега е вистинско време повторно да расправаме по прашањето за прељуба со оглед на тоа што нашето општество сега има поинаков став“, рекол Ердоган по говорот… Read More Државата со закон ќе ја забрани прељубата

Дестинации на кои е забрането да се умре

Можеби мислите дека законите на логиката и физиката не можат да се менуваат, но постојат неколку места каде што ниту по едниот ниту по другиот закон не е дозволено да се умре. Ако некогаш се одлучите да ги посетите, треба да знаете дека здравственото осигурување нема да ви биде потребно. Ицокошима, Јапонија Јапонскиот остров, познат… Read More Дестинации на кои е забрането да се умре

Германија ја укинува збраната за симболот на нацизмот во видео игрите

Видео игрите во Германија сега ќе можат да ги користат симболите на нацизмот, доколку нивното присуство не е за пропагандни цели, соопшти германско регулаторно тело. Досега видео игрите, за разлика од филмовите и другите производи од културата, мора да се усогласат со забраната за истакнување на симболите од времето на нацистите. Во некои видеоигри како… Read More Германија ја укинува збраната за симболот на нацизмот во видео игрите