Тостот што полека не убива со ПМ честички

Лоши вести за секој кој сака да ужива во печен леб (во било која форма), бидејќи едно американско истражување сугерира дека изгорениот леб може да ги изложи луѓето на поголемо загадување со оние страшните ПМ честички, отколку да застанат на тротоар на “Рекорд” за време на најголемите гужви. Истражувачите од Универзитетот во Остин, Тексас, ни… Read More Тостот што полека не убива со ПМ честички

Имало надеж за нас. Откриен црв кој што се храни со пластика!

2 милиони пластични кеси се користат во светот секоја минута. Тешко е да се замислат купиштата од пластика што се акумулираат со години наназад. Научниците се обидуваат да најдат решение додека владите воведуваат квоти за употреба на пластиката. Сепак, овој проблем останува сериозен до ден-денес. Но ситуацијата може да се промени со помош на еден… Read More Имало надеж за нас. Откриен црв кој што се храни со пластика!

10-те најопасни места на Земјата благодарение на луѓето

Можеби сте забележале дека ние луѓето настојуваме да го менуваме нашето опкружување со цел да го направиме поудобно. Додека повеќето места останале погодни за живеење, дел од нив се толку многу оштетени што повеќе не се безбедни за луѓето. Без разлика дали причината е запоставување, тестирање оружје или промена на климата, луѓето ја уништуваат Земјата… Read More 10-те најопасни места на Земјата благодарение на луѓето

„Ова е последно предупредување“ – Научниците повикаа на брзи промени за избегнување на климатска катастрофа

Владите низ светот мора да преземат брзи и сеопфатни промени во сите општествени сфери за да се избегнат катастрофалните последици од глобалното затоплување, наведува новиот извештај на Меѓувладиниот панел за климатските промени на Обединетите Нации (ИПЦЦ). Студијата вели дека планетата ќе стигне до критичното ниво на 1,5 целзиусови степени повеќе од прединдустриската ера во 2030 година,… Read More „Ова е последно предупредување“ – Научниците повикаа на брзи промени за избегнување на климатска катастрофа

Честички од загаден воздух биле пронајдени кај неродени бебиња

Честички од загаден воздух биле пронајдени во плацента, но, сепак, досега не е познато какви оштетувања предизвикуваат кај фетусот. Научници пронашле прв доказ дека честички од загаден воздух влијаат и врз неродено бебе, беше соопштено на Конгресот на Европското друштво за респираторно здравје во Париз. Истражувањата покажале дека токсичните честички „патуваат“ низ белите дробови на… Read More Честички од загаден воздух биле пронајдени кај неродени бебиња

Аерозагадувањето ги прави луѓето поглупи

Хроничната изложеност на загаден воздух е поштетно за здравјето отколку што се мисли, покажа едно ново истражување и дури има значително влијание врз нашите когнитивни способности. Проучувајќи ги математичките и вербалните вештини на 32.000 луѓе за период од четири години, кинеските истражувачи, заедно со своите колеги од универзитетот Јејл во САД, заклучиле дека негативното влијание… Read More Аерозагадувањето ги прави луѓето поглупи

Скандал: Suzuki и Mazda ги лажирале податоците за потрошувачката и гасови

Се навикнавме во последните години САД и Европа да бидат полињата за откривање скандали во кои главни актери се европските производители. Епицентарот на најновиот скандал е Јапонија, а тематиката повеќе од позната: мамење на тестови за потрошувачка и емисија на штетни гасови. Владата на Јапонија на прес конференција објави дека по извршените контроли, утврдено е… Read More Скандал: Suzuki и Mazda ги лажирале податоците за потрошувачката и гасови

Се гради чудо од град – отпорен на природни катастрофи

На Филипините се гради зелен, неуништлив град кој би требало да биде готов за три децении. Новиот град, Њу Кларк Сити, би требало да ги издржи сите природни катастрофи – поплави, земјотреси, суши… Многумина веруваат дека Манила кога-тогаш ќе настрада од разорен земјотрес, па идејата за нов град се јавила како потреба за „резервна“ метропола.… Read More Се гради чудо од град – отпорен на природни катастрофи

Врската помеѓу загадувањето и дијабетесот

Според најновите проценки, загадувањето на воздухот предизвикало 3,2 милиони нови случаи на дијабетес во светот во 2016 година. Фините честички, коишто ги испуштаат во атмосферата автомобилите и фабриките а се создаваат во хемиските реакции при согорување на горивото, се задржуваат во околината како магла и го прават воздухот тежок за дишење. Загадувањето на воздухот досега… Read More Врската помеѓу загадувањето и дијабетесот