Подгответе се, казните се големи – Од средина на месецот зимска опрема во возилата

На 15. ноември, за 14 дена од сега, почнува да важи законската обврска за зимска опрема во возилата. На возачите кои нема да ја почитуваат законската обврска им се издава платен налог со глоба во износ од 45 евра во денарска противвредност, односно им се регистрираат 25 негативни бодови. Воедно полициски службеник може да нареди… Read More Подгответе се, казните се големи – Од средина на месецот зимска опрема во возилата

Ние се жалиме на нашиот Закон за семејство?Контроверзен предлог закон, им дозволува на мажите да стапат во брак со ќерките?

Парламентарците во Иран донесоа предлог-закон со цел да ги заштитат правата на децата, кој вклучува и клаузула според која мажот се дозволува да се ожени со својата посвоена ќерка, со оглед на фактот дека има 13 години. Сепак, активистите за човекови права во земјата изразија загриженост дека законот што го предлага парламентот, дава можност главата… Read More Ние се жалиме на нашиот Закон за семејство?Контроверзен предлог закон, им дозволува на мажите да стапат во брак со ќерките?

69 годишен маж бара со закон да му вратат 20 години од животот

Toa било барањето на пензиониран Холанѓанец , кој смета дека е дисктиминиран на пазарот на труд и на љубовен план , па решил со закон да му вратат 20 години од животот и да го прогласат дека има 49 години. холандскиот правен систем прв пат се соочува со вакво бизарно , но сериозно барање на… Read More 69 годишен маж бара со закон да му вратат 20 години од животот

Лонгјиербиен – град во Норвешка каде смртта е забранета со закон

Најсеверниот град од архипелагот Свалбард во Норвешка пред седумдесетина години со закон го забрани умирањето. Законот кој беше донесен во средината на 1950-тите важи и понатаму на целата територија на Лонгјиербиен. Според законот на Лонгјиербиен, смртта на територијата на градот е забранета. Поради тоа, секој кој стравува дека умира, односно се ближи до последниот миг… Read More Лонгјиербиен – град во Норвешка каде смртта е забранета со закон

Државата со закон ќе ја забрани прељубата

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги повикал Турците да размислат за прогласувањето брачно неверство како незаконско и нагласил дека одложувањето на истата одлука 2004 година била грешка. „Мислам дека сега е вистинско време повторно да расправаме по прашањето за прељуба со оглед на тоа што нашето општество сега има поинаков став“, рекол Ердоган по говорот… Read More Државата со закон ќе ја забрани прељубата

Албанија им става крај на обложувалниците и казината во градовите

Владата на Албанија им објави „војна“ на сите казина и обложувалници кои се наоѓаат во градовите во оваа земја. Во обид да се спречи ширењето на коцкањето, наредено е дислокација на сите казина и обложувалници надвор од градовите. Еди Рама, албанскиот премиер порача дека сите казина, обложувалници и други објекти кои нудат обложување, ќе мораат… Read More Албанија им става крај на обложувалниците и казината во градовите

Завршил во затвор поради непристоен коментар кон девојка

Во Франција почна да се применува новиот закон со кој ригорозно се казнуваат сите кои упатуваат навредливи коментари кон жените. Маж кој удрил жена по задникот во автобус во близина на Париз , доби три месеци казна затвор и за прв пат и парична казна, поради непристојни коментари на сметка на нејзиниот изглед. Мажот влегол… Read More Завршил во затвор поради непристоен коментар кон девојка

Австриските власти размислуваат да го забранат невкусниот флерт на улица

Австриската политичка партија Листе Пилц сака во Австрија да се воведе закон со кој би се забранило невкусното флертување на улица. „Убавице, насмевни се“, „Го сакам твојот број“ – ваквите дофрлувања на улица се забранети во Франција. Соодветниот закон беше усвоен во текот на минатата недела и за такво невкусно флертување на улица и свиркање… Read More Австриските власти размислуваат да го забранат невкусниот флерт на улица

Се што треба да знаете за користење на годишен одмор – Дознајте ги своите права за да не Ве искористуваат

Согласно Законот за работни односи имате право на платен годишен одмор од најмалку 20 и најмногу 26 работни дена. Според Законот годишниот одмор може да се користи во два дела, со тоа што првиот дел мора да трае најмалку 12 работни дена и да се искористи до крајот на тековната година, а вториот дел најдоцна… Read More Се што треба да знаете за користење на годишен одмор – Дознајте ги своите права за да не Ве искористуваат