Умрела 4 дена по свадбата: Сопругот не престанал да ја тера на секс иако обилно крвавела

Апелациониот суд во Косово го врати на почеток судењето за смртта на Антигона Морина, која почина четири дена по свадбата со Хилми Зена. Случајот за несреќата што се случи ноќта помеѓу 27 и 28 јули 2011 година и ден денес ја бранува косовската јавност. Како што се вели во обвинението, по првата свадбена ноќ Антигона… Read More Умрела 4 дена по свадбата: Сопругот не престанал да ја тера на секс иако обилно крвавела

Очајната домаќинка прими прва посета – актерката првпат фотографирана во затвор

Актерот Вилијам Мејси заедно со ќерката Џорџија, викендов ја посетил американската актерка и негова сопруга во затвор, каде актерката била фотографирана во зелен затворски комбинезон, кој мора задолжително да го носи. Актерката веќе седум дена служи казна во установа во Калифорнија, каде изминатиот викенд ја посетиле сопругот и ќерката. Фелисити Хафман, позната по улогата во… Read More Очајната домаќинка прими прва посета – актерката првпат фотографирана во затвор

Турски затвореник го оставил братот близнак во затвор и побегнал

19- годишен осуденик од Турција успеал да побегне од затвор на тој начин што си го замениле местото со својот брат близнак кој што му дошол на посета. Мурат А служел казна поради убиcвo во затворот „Е Типи Капаси“ на југот на Турција. Минатата недела во по посета дошол неговиот брат близнак Хусеин. Затворските чувари дозволиле тие… Read More Турски затвореник го оставил братот близнак во затвор и побегнал

Бил Козби за Бил Козби вели дека е политички затвореник и го спореди со Ганди…

Кога Бил Козби беше осуден на затворска казна за сексуален напад врз Андреа Констант минатата година, неговиот менаџер за контрола на кризата, Ендру Вајат, го нарече судењето „најрасистичко и сексистичко судење во историјата на САД“. Човекот ја добил таа тешка задача да ја рехабилитира јавната слика за Козби, кој патем призна на суд дека дрогирал… Read More Бил Козби за Бил Козби вели дека е политички затвореник и го спореди со Ганди…

Сметката за водењето на Гвантанамо – 13 милиони по затвореник

Држењето на нацистичкиот воен злосторник Рудолф Хес како осамен затвореник во германскиот затвор Спандау во 1985 година, чинело околу 1,5 милиони американски долари во денешни долари. Сметката по затвореник во 2012 година во „супермакс“ затворот во Колорадо, дом на некои од најозогласените затвореници во САД, изнесувала само 78,000 американски долари. Арно ама, постои и заливот… Read More Сметката за водењето на Гвантанамо – 13 милиони по затвореник

Британија отвора затвор за трансродови лица

Во Велика Британија неделава ќе биде отворан првата затворска единица за трансродни лица, соопшти британското Министерство за правда. Во тоа крило во рамките на женскиот затвор, во јужниот дел на Лондон засега ќе бидат сместени три лица ои се родени како мажи, но во меѓувреме станале жени, наведува ВВС. Властите наведуваат дека тие три затворенички… Read More Британија отвора затвор за трансродови лица

Американка, инаку ИСИС невеста, може да биде осудена на 60 години затвор ако и ја исполнат желбата да ја вратат во САД

Хода Мутана, која моментално се наоѓа во камп за бегалци во Сирија, се соочува со потенцијално гонење на тероризам и 60-годишена затворска казна ако и ја исполнат желбата да се врати назад во САД, велат правните експерти Правните експерти велат дека една Американка, инаку една од многуте ИСИС невести, која ја напуштила земјата за да… Read More Американка, инаку ИСИС невеста, може да биде осудена на 60 години затвор ако и ја исполнат желбата да ја вратат во САД

Ја силувал очувот, му родила дете, па завршила во затвор

Жртва на силување, 20 годишната Имелда Кортез од Ел Салвадор се соочува со 20 години затвор, откако родиле девојче од нејзиниот очув – силувач. Драмата почнала во април минатата година, кога мајката на Имелда ја нашла во крв во купатилото и ја однела на доктор. Таму утврдиле дека девојката сакала да направи абортус и повикале… Read More Ја силувал очувот, му родила дете, па завршила во затвор

Затвор од 30 години за враќање километража на стари автомобили

Трговец со стари автомобили во САД ги враќал километражите и тоа во просек по 200 000 километри од возило. Во американската држава Алабама е обвинет продавачот на стари автомобили Ренди Грин од Хантсвил , за враќање на километражите на најмалку 12 возила продадени од 2014 до 2016. Од Минисртерството за правда на САД потврдуваат дека… Read More Затвор од 30 години за враќање километража на стари автомобили

Руски репрезентативци претепаа државен службеник, им се заканува затворска казна!

Двете ѕвезди на руската репрезентација, Александар Кокорин и Павел Мамаев се во центарот на огромен скандал кој може не само да им ги уништи кариерите, туку и да им донесе многу посериозни проблеми. Двајцата репрезентативци претепаа човек во еден локал во Москва, а подоцна се покажа дека настраданиот Денис Пак е на одговорна функција во Министерството за… Read More Руски репрезентативци претепаа државен службеник, им се заканува затворска казна!