Тивок, но жесток убиец: Ракот на дебело црево прво ги покажува овие 6 симптоми

Губењето тежина без диета или голем стрес се причини за што поитна посета на лекар Ракот на дебело црево е еден од најчестите убијци на модерното време. Ако мислите дека станува збор за болест што ги погодува само постарите луѓе, се лажете. Сè почесто, млади луѓе во 20-тите и 30-тите години заболуваа од овој вид… Read More Тивок, но жесток убиец: Ракот на дебело црево прво ги покажува овие 6 симптоми

Трансплантацијата на матични клетки важна за лекување на ХИВ

Кај британски пациент заразен со ХИВ, по трансплантација на матични клетки, вирусот најверојатно исчезнал односно повеќе не е детектиран и човекот прекинал да зема лекови, објави медицинското списание „Нејчр“. Кај човекот познат како „Лондонски пациент“, ХИВ вирусот бил дијагностициран 2003 година. Девет години подоцна е откриено дека боледува од Хоџкинов лимфом. Матичните клетки за лекувањето ги добил… Read More Трансплантацијата на матични клетки важна за лекување на ХИВ

Револуционерни кондоми кои ја менуваат бојата: Нивната намена може да ви го спаси животот

Сексот е пријатна и прекрасна активност која им помага на луѓето да ја зајакнат својата врска и нема ништо погрешно во тоа – ако на ум ја имате и контрацепцијата. Сексот може да доведе до појава на некои болести, па затоа е важно да мислите и на заштитата. Најбезбедниот начин на заштита се кондомите кои… Read More Револуционерни кондоми кои ја менуваат бојата: Нивната намена може да ви го спаси животот

Неверојатно но вистинито: Можете да бидете алергични на вашиот партнер

Алергиите можат да бидат навистина непријатни, но што доколку сте алергични на вашиот партнер? Звучи неверојатно, дури и смешно, но сепак постојат луѓе кои се вљубени до уши, но сепак не можат да се ослободат од кивањето и солзите кога се во близина на нивниот партнер. Па, погледнете ги 5-те алергии кои не се ништо… Read More Неверојатно но вистинито: Можете да бидете алергични на вашиот партнер

Семоќна билка: Го чува здравјето и привлекува пари

Босилекот е одличен сојузник против депресијата, а помага и во ослободување од насобраниот стрес. Оваа билка е позната по лековитите дејства и многу лесно може да ја одгледувате дома. Освен како зачин, босилекот може да го користите како чај за пиење и инхалација, а исто така помага и во заштита против комарците. Еве уште неколку… Read More Семоќна билка: Го чува здравјето и привлекува пари

Ново истражување ја откри најздравата нација, Македонија е на 56. место

Македонија е на 56. место во светот според индексот на здравје на земјата, според истражувањето на „Блумберг“ кое било спроведено во 169 земји. Од државите во регионот Хрватска е на 30. место, Словенија е на 24. место, а Црна Гора, Босна и Херцеговина и Албанија се на 41.42. и 43. место. Македонија е убедливо најлошо рангирана на… Read More Ново истражување ја откри најздравата нација, Македонија е на 56. место

Што вели науката за четирите најчести митови против вакцинирањето?

Глобалното движење против вакцинирањето на младата популација првично станува актуелно пред речиси дваесетина години, преку објавувањето на една студија што покажува корелација меѓу ММР-вакцината (користена против мали сипаници (морбили), заушки и рубеола) и аутизмот. Студијата, која била спроведена со само 12 деца, е своевремено повлечена поради манипулација на податоците, а главниот автор е дискредитиран. Како… Read More Што вели науката за четирите најчести митови против вакцинирањето?

Дали пастата за заби ја зголемува отпорноста на антибиотици кај бактериите?

Научниците од Универзитетот Вашингтон во Сент Луис спроведиле истражување кое покажало дека вообичаениот антибактериска состав на пастите за заби и течностите за плакнење на устата, можеби предизвикува отпорност на бактериите на антибиотици. Според истражувањето, хемикалијата триклосан ги прави бактериите отпорни до тој степен, што тие можат да преживеат и многу силен третман со антибиотици. Триклосанот… Read More Дали пастата за заби ја зголемува отпорноста на антибиотици кај бактериите?

Кога треба да почнеме да земаме антибиотици?

Многу чести инфекции имаат карактеристики кои можат да ви помогнат да одлучите кога употребата на антибиотици може да биде соодветена. Знаеме дека антибиотиците не ги третираат вирусите, но во одреден момент, дали е време да се обидеме? Имајте во предвид дека е потребна медицинска експертиза за да се разликуваат бактериските болести од вирусните, иако многу… Read More Кога треба да почнеме да земаме антибиотици?

Ова се најголемите здравствени ризици за жените во своите 30-ти

За многу од нас, нашите триесети години се годините кога почнуваме да сфаќаме што точно сакаме да првиме кога се кариерата и семејството во прашање. Но, додека се фокусираме на тоа, лесно е да дозволиме здравјето да се лизне надолу на листата на приоритети. Сепак, треба да бидеме внимателни за нашето здравје во триесеттите години… Read More Ова се најголемите здравствени ризици за жените во своите 30-ти