Зеленчук одгледан во воздух, без почва и речиси без вода

Чешки научници пронашле ефикасен начин на одгледување зеленчук во воздух, без почва и со ограничено количество вода. Проектот се нарекува „Марсонаут“ и е дел од подготовките на научниците од Прага и на човештвото, за освојување на Марс. На овој начин, засега успешно се засадени марула, репка, нане, босилек… Според д-р Јан Лукачевич од Универзитетот за… Read More Зеленчук одгледан во воздух, без почва и речиси без вода

Зеленчуци кои стануваат поздрави за вас кога термички ќе ги обработите

Сите сме свесни дека зеленчукот е добар за нас – но дали знаевте дека неговата хранлива вредност зависи од тоа како го подготвуваме? Исхраната со сурова храна дефинитивно крена многу врева во последниве години кај нас и во светот, а сето тоа се должи на фактот дека некои витамини и фитонутриенти кои природно ги има… Read More Зеленчуци кои стануваат поздрави за вас кога термички ќе ги обработите

Откриена измама долга 10 години: Погледнете како ни продаваат „свеж и здрав“ зеленчук

Оваа пракса трае вели десет години и за жал овие луѓе не гледаат ништо спорно во тоа. Гледате ли вие? Голем, сјаен, преубав зеленчук? После ова видео добро ќе размислите пред повторно да купувате зеленчук од продавниците. Оваа видео снимка направена во Индија открива како стариот зеленчук се меша со свеж, а недостатоците на стариот… Read More Откриена измама долга 10 години: Погледнете како ни продаваат „свеж и здрав“ зеленчук

19 растенија и зеленчуци што можете да ги одгледувате само во чаша вода

Растенијата можат да го направат домот многу поудобно место. Но, не сите луѓе се доволно трпеливи за да им ја пружат потребната грижа на растенијата. Дали знаевте дека има растенија што можете да ги одгледувате многу лесно, па дури и без почва? Погледне за кои станува збор. 1. Лук Ако ставите чешниња лук во вода,… Read More 19 растенија и зеленчуци што можете да ги одгледувате само во чаша вода

Здраво и брзо – запечени тиквички

Освен што се подготвува многу брзо, ова јадење е идеално, здраво и хранливо. Состојки: – 1 тиквичка со средна големина – 1 јајце – 100 г. сирење без маснотии – 0,5 дл. јогурт – 2 дл. маслиново масло – сол, по желба Подготовка: Прво маринирајте ги тиквичките. Исечете ги на кругчиња или коцки. Посипете сув… Read More Здраво и брзо – запечени тиквички

Макало од јогурт и зеленчук

Попознато како Yoğurtlu Meze, ова лесно предјадење е едноставно за подготовка и е совршено мезе за секоја прилика. Состојки: – компири (средна големина) – 2 – грашок – 100 гр. – моркови (мали) – 4 – лук – 2 чешниња – крем јогурт – 150 гр. – мајонез – 2 лажици – исечкан босилек –… Read More Макало од јогурт и зеленчук

Зеленчук кој треба да го конзумирате секој ден

Попај е лик од нашите омилени цртани филмови од детството кој е познат по својата сила. Неговата тајна лежи во спанаќот. Според зборовите на нутриционистката Росана Раст, постојат многу видови зеленчук кои содржат протеини, а кои треба да ги конзумираме често. Еден од нив е и спанаќот. Спанаќ Тој содржи калиум, калциум, магнезиум и железо.… Read More Зеленчук кој треба да го конзумирате секој ден

Никогаш не треба да мешате краставица и домат во иста салата, еве зошто

Еден од критериумите кои луѓето ги имаат кога станува збор за мешани салати се вкусните состојки, но без оглед на вкусот постојат и други работи кои мора да се земат вo предвид. Комбинирањето на намирници кои имаат различно време потребно да се сварат во желудникот не е ни малку посакувано. Со комбинирање на таквите состојки… Read More Никогаш не треба да мешате краставица и домат во иста салата, еве зошто

Што се случува во телото кога не јадете овошје и зеленчук?

Можеби не сте големи љубители на овошје или зеленчук, но тие се незаменлива храна во секојдневната исхрана. Што се случува во организмот кога не внесувате овошје и зеленчук? 1. Недостиг на витамини и минерали Овошјето и зеленчукот содржат витални хранливи состојки за нашето здравје. Студија направена од Универзитетот Џон Хопкинс покажува дека само 11% од… Read More Што се случува во телото кога не јадете овошје и зеленчук?

Смртоносна бактерија коси низ Европа: Од соседните земји никако не купувајте замрзнат зеленчук

Албанија, Бугарија, БиХ, Грција, Словенија, Хрватска се земјите од регионот од кои никако не смеете да купувате замрзнат зеленук и замрзната пченка ако забележите дека имаат унгарско потекло. Имено, Унгарска фабрика за замрзнат зеленчук и замрзната пченка дистрибуирала во 107 земји производи кои ја имаат бактеријата листериоза, но не и во Македонија, покажуваат податоците од… Read More Смртоносна бактерија коси низ Европа: Од соседните земји никако не купувајте замрзнат зеленчук