„Големиот брат“ од вселената: Сателити ќе скенираат и ќе ловат дилери, криумчари и пирати…

“Pathfinder” ќе може да детектира радио сигнали над 1 ват, а пред да се загрижите дека можеби некој ќе ве прислушкува, од “HawkEye 360” тврдат дека сигналите на мобилните телефони се многу послаби и не допираат до вселената. “SpaceX” планира во вселената да испрати цела флота на сателити кои што ќе бидат задолжени за скенирање… Read More „Големиот брат“ од вселената: Сателити ќе скенираат и ќе ловат дилери, криумчари и пирати…

„Ова е последно предупредување“ – Научниците повикаа на брзи промени за избегнување на климатска катастрофа

Владите низ светот мора да преземат брзи и сеопфатни промени во сите општествени сфери за да се избегнат катастрофалните последици од глобалното затоплување, наведува новиот извештај на Меѓувладиниот панел за климатските промени на Обединетите Нации (ИПЦЦ). Студијата вели дека планетата ќе стигне до критичното ниво на 1,5 целзиусови степени повеќе од прединдустриската ера во 2030 година,… Read More „Ова е последно предупредување“ – Научниците повикаа на брзи промени за избегнување на климатска катастрофа

Како би изгледал животот на Земјата ако таа навистина беше рамна?

Идејата за рамна Земја навистина се прослави овој период. Денес многу познати личности, како и цели групи луѓе навистина веруваат дека Земјата е рамна. Иако идејата е смешна, навистина ве тера да размислите како би изгледал нашиот живот ако ова беше вистина. Научниците се обиделе да дадат неколку одговори. 1. Гравитацијата постојано ќе ве влече… Read More Како би изгледал животот на Земјата ако таа навистина беше рамна?

Прастар метеорит на научниците им покажува како настанал животот на Земјата

Ново научно откритие може да даде објаснување за потеклото на животот, откако научници истражуваа прастар метеорит кој бил формиран на самиот почеток од создавањето на нашиот Соларен систем пред 4,5 милијарди години. Преку проучување на тој период од историјата, астрономите можат да добијат корисни информации за тоа како Земјата станала погодна за поддршка на живот,… Read More Прастар метеорит на научниците им покажува како настанал животот на Земјата

Метеор ја погодил Земјата минатиот месеци екслодирал со сила од 2,1 килотони, но никој не известил за тоа

Метеор ја погодил Земјата минатиот месец и екслодирал со сила од 2,1 килотони, но американските Воздухопловни сили не го споменаа настанот. Од Лабораторијата за реактивен погон при НАСА потврдија дека објект со неодредена големина, кој патувал со брзина од 24,4 километри во секунда, на 25 јули 2018 година удрил во Гренланд, само 43 километри северно… Read More Метеор ја погодил Земјата минатиот месеци екслодирал со сила од 2,1 килотони, но никој не известил за тоа

Што ќе се случи ако сите луѓе во ист момент станат вегани?

Теоретски, доколку сите наеднаш станеме вегани, милиони и милиони животни од фармите ќе бидат пуштени на слобода. Тоа ќе предизвика многу логистички проблеми, но ќе реши и многу други… Фарми и животински живеалишта Доколку наеднаш престане одгледувањето на домашни животни за месо, млеко и јајца, околу 3,5 милијарди животни и 19 милијарди единки живина ќе… Read More Што ќе се случи ако сите луѓе во ист момент станат вегани?

Површината на Земјата лежи на милијарди тони дијаманти

Под површината на Земјата се наоѓа огромно богатство од неколку милијарди тони дијаманти, соопштиле научниците од престижниот Институт за технологија (MIT) во американската сојузна држава Масачусетс. Но, истражувачите предупредиле дека засега не постои интерес за брзо доаѓање до нив, затоа што се наоѓаат помеѓу 145 и 240 километри под површината на Земјата. Многу подлабоко од… Read More Површината на Земјата лежи на милијарди тони дијаманти

9 чудесни аномалии на природата коишто докажуваат дека таа има моќ над сите нас

Можеби во денешно време модерната наука има објаснување за речиси сѐ што се случува околу нас, но сепак и во оваа ера природата успева да нѐ надмудри со нејзините трикови. Ако продолжите да читате, ќе откриете 9 неверојатни природни аномалии за коишто научниците сѐ уште немаат објаснување, а останатите луѓе доаѓаат до заклучоци, коишто се… Read More 9 чудесни аномалии на природата коишто докажуваат дека таа има моќ над сите нас