Бел тартуф двојно поскап од злато

Анонимен купувач од Хонг Конг платил неверојатни 85.000 долари за бел тартуф на саемот на овие ароматични печурки во Торино. Белиот тартуф тежел 850 грама, што значи дека неговата цена била точно 100 долари, што е 2,5 пати повеќе од цената на грам злато. Во Алба кај Торино веќе 88 години се одржува голем саем… Read More Бел тартуф двојно поскап од злато

Ultimate Gold Cappuccino – кафе Arabica со злато!

И додека Старбакс ја освојува Италија со својето перфектно кафе, луксузната мека Дубаи, Бурџ ал Арап, оди еден чекор понатаму… Како што можете да претпоставите, тие ни нудат кафе со злато. Ложата Sahn Eddar,  сместена во овој прекрасен хотел, служи интересна понуда наречена Ultimate Gold Cappuccino, украсена со капки од 24 карати. Ова луксузно капучино е направено… Read More Ultimate Gold Cappuccino – кафе Arabica со злато!

Трагачи по богатство ископаа џиновски златни камења во Австралија

Рудари во западна Австралија ископаа два огромни камења кои вредат повеќе милиони долари поради содржината на злато што проценува дека е тешка над 113 килограми. Поголемиот камен има вкупна тежина од 95 килограми, a содржи 2.400 унци или нешто помалку од 69 килограми злато. Кај помалиот примерок со вкупна тежина од 63 килограми измерени се… Read More Трагачи по богатство ископаа џиновски златни камења во Австралија

Потонал пред 113 години: Откриен руски брод кој би можел да носи 200 тони злато

Јужнокорејските експерти ги пронашле остатоците од рускиот брод “Дмитриј Донској”, кој бил дел од руската царска флота и кој учествувал во битките во текот на Руско-јапонската војна од 1904. до 1905. година, јавиле јужнокорејските медиуми. Новинската агенција “Јонхап” соопштила дека бродот го пронашла “Шинил Груп”, компанија која веќе неколку години врши потрага по рускиот брод.… Read More Потонал пред 113 години: Откриен руски брод кој би можел да носи 200 тони злато