Поставен е нов рекорд: SpaceX лансираше ракета со дури 64 сателити

SpaceX, компанијата на Илон Маск во текот на вчерашниот ден лансираше ракета со 64 мали сателити, најмногу во една мисија на сите времиња. Мисијата “SSO-A” е трет лет на една иста ракета – “Falcon 9” во вселената, а тоа е уште еден рекорд кога станува збор за оваа приватна вселенска компанија. Ракетата полета од воздушната… Read More Поставен е нов рекорд: SpaceX лансираше ракета со дури 64 сателити

Хаос во „Тесла“: Маск пуши марихуана на интервју во живо, по што зажали – акциите драстично паднаа

Главниот директор на сметководство во компанијата „Тесла“, Дејв Мортон, која само пред месец дена му се приклучи на овој производител на електрични автомобили, даде отказ, поради што акциите на компанијата почнаа да паѓаат. Истовремено, акциите на „Тесла“ почнаа да паѓаат за над 9 отсто по интевјуто на генералниот директор на компанијата Илон Маск, кое се… Read More Хаос во „Тесла“: Маск пуши марихуана на интервју во живо, по што зажали – акциите драстично паднаа