Индиец облекол пилотска униформа од „Луфтханза“ за да избегне контрола

Патник од Индија се сетил да облече униформа на пилот на „Луфтханза“ за да избегне контрола, брзо се качил во авионот и направил трансфер во повисока класа, а бил уапсен во Њу Делхи. Рајан Махбубани (48) носел пилотска униформа и имал фалсификувана картичка на „Луфтханза“, кога вчера бил уапсен на аеродромот во главниот град, објави… Read More Индиец облекол пилотска униформа од „Луфтханза“ за да избегне контрола

(Видео) Драматично фаќање на индискиот пилот: селаните го удираат, а тој пука во самоодбрана

Се појавија драматични нови детали за фаќањето на индискиот воен пилот Абхинандан Вартаман од страна на пакистанските сили. Мештаните на пакистанското село Хоран, кои први го пронашле, фрлале камења на него по што тој испукал неколку куршуми како предупредување, рекле очевидци за Би-би-си. Индискиот авион „миг-21 бисон“ беше соборен во воздушен судир меѓу индиски и… Read More (Видео) Драматично фаќање на индискиот пилот: селаните го удираат, а тој пука во самоодбрана

НАСА: Благодарејќи на Кина и Индија, Земјата е “позелена” отколку пред 20 години

Сред силно вклучените аларми за климатските промени, кои понекогаш се и оправдани, има и информации кои прикажуваат поинаква слика. Како на пример објавената студија во “Journal of Climate” на американското метеоролошко друштво кое покажува дека климатските модели го преувеличуваат глобалното затоплување од емисиите на CO2 за околу 45%. Или студијата во списанието “Nature Geoscience” која… Read More НАСА: Благодарејќи на Кина и Индија, Земјата е “позелена” отколку пред 20 години

Расте бројот на починати од труење со домашна ракија во Индија

Најмалку 133 луѓе починале, а околу 230 се хоспитализирани откако пиеле од нелегално произведен алкохол во североисточната индиска држава Асам. Овој настан следува откако пред две недели околу сто луѓе починаа од труење со нелегално произведен алкохол во северна Индија. Полицијата соопшти дека десетина луѓе се приведени поради производство и продажла на нелегално направената ракија..… Read More Расте бројот на починати од труење со домашна ракија во Индија

Новиот супер брз воз во Индија се расипа откако удри во крава

Првиот брз воз во Индија имаше немилосен почеток на животот на шините, откако се расипа поради тоа што удрил во крава на своето прво патување. India’s First Semi High Speed train Vande Bharat Express completed its inaugural trip to Varanasi and returned back to New Delhi. Looking forward to its regular run from tomorrow. pic.twitter.com/Q8IppxIbxX… Read More Новиот супер брз воз во Индија се расипа откако удри во крава

Индијка омажена за петмина браќа: Сите подеднакво ги сакам

Девојката Раџо Верма (21) од Индија е во брак со петмина мажи, но тоа не е се. Тие петмна се браќа и сите живеат во колиба со една соба. Таа секоја ноќ поминува со друг брат, а со еден има дете. Но, ни таа самата не знае кој од браќата е татко на детето. Иако… Read More Индијка омажена за петмина браќа: Сите подеднакво ги сакам

По 158 години: Неверството повеќе не е кривично дело во Индија

Врховниот суд во Индија донесе закон според кој неверството повеќе не е кривично дело. Судот во Индија промени закон стар 158 години, според кој маж кој има секс со мажена жена, без согласност од сопругот, беше прогласуван за виновен. Досега не се знае колку мажи биле обвинети и осудени за прељуба. Поднесувачите на промените во… Read More По 158 години: Неверството повеќе не е кривично дело во Индија

Се обиде да „погали“ крокодил, па за малку не остана без рака

„Крокодилот фино постапи! Човекот тоа и го заслужи”; „Овој човек треба да биде уапсен поради вознемирување на дивите животни“, се само дел од коментарите на социјалните мрежи. Што да се каже кога некој мисли дека може да се гали крокодил… (103) 00

Баба роди бебе на свои 70 години

Далјиндер Каур од Индија стана мајка и тоа во 70. година. Синот го добила со ин витро оплодување и рече дека мајчинството и го направило животот комплетен. На неа и на нејзиниот 9 години постар сопруг им се исполни голема желба. Далјиндер две години се обидувал со ин витро оплодување да стане мајка. Роденото бебе… Read More Баба роди бебе на свои 70 години

Индиец му се моли на Доналд Трамп како на бог

Индиецот Буса го смета Доналд Трамп за бог. Тој веќе три години се моли на сликата на американскиот претседател, фотографијата од Трамп ја носи секаде со себе, а ги убедил и соседите дека молитвите до него ќе им донесат здравје и благосостојба, пренесува „Дејли мејл“. Буса дозволил неговото семејство да си замине откако му поставиле… Read More Индиец му се моли на Доналд Трамп како на бог