САД го тужат Сноуден за заработката од неговата новообјавена книга

Администрацијата на Трамп во вторникот поднесе граѓанска тужба за да ги придобие приходите од продажбата на новата книга од Едвард Сноуден, тврдејќи дека истакнатиот “свиркач“ ги прекршил договорите за необјавување што ги потпишал за време на неговото работење во американските разузнавачки служби. Од Министерството за правда се соопштува дека Сноуден, поранешен вработен во ЦИА и… Read More САД го тужат Сноуден за заработката од неговата новообјавена книга

Facebook знае и кога имате секс, внимавајте со апликациите

Privacy International неодамна спроведе истражување во кое ги опфати апликациите за следење на менструалниот циклус, а резултатите вознемирија многу корисници. Откриено е дека некои од апликациите поврзани со Facebook ги споделуваат и интимните податоци на корисниците, вклучувајќи ги нивните сексуални навики. На тој начин, Facebook располага со информации за тоа каква контрацепција користите, кога овулирате,… Read More Facebook знае и кога имате секс, внимавајте со апликациите

Гугл: Хакирани веб страни го години ги хакираат IPhone-ите на корисниците

Во она што може да се опише како еден од најголемите напади против корисниците на iPhone откако е излезена оваа скапа играчка, истражувачите од Google велат дека откриле серија хакирани веб-страници што испорачувале напади дизајнирани за хакирање на iPhone. Веб страниците ги доставуваа своите малициозни напади неселективно, биле посетувани илјадници пати неделно и биле оперативни… Read More Гугл: Хакирани веб страни го години ги хакираат IPhone-ите на корисниците

Информации кои секој треба да ги знае: Обратно внесениот пин на банкоматот може да ви го спаси животот

95% од луѓето не ги знаат овие информации , а можат, буквално да ви го спасат животот. Се однесуваат на предмети кои секојдневно ги користите, и состојбата во која може да се најдете, а да при тоа не знаете, како може да ви помогнат функциите на вашата банкова картичка, мобилен телефон, автомобил… Ако некогаш крадец… Read More Информации кои секој треба да ги знае: Обратно внесениот пин на банкоматот може да ви го спаси животот