Исланѓанец 10 години ги чува последните компирчиња и чизбургер од МекДоналдс и ги пренесува во живо на интернет

Кога „Мекдоналдс“ ги затвори сите свои ресторани во Исланд во 2009 година, Хјортус Смарасон решил да ги зачува последните купени чизбургер и компирчиња. „Имав слушнато дека ‘мекдоналдс‘ никогаш не се распаѓа и сакав да проверам дали е тоа точно“, вели Смарасон. Оваа недела се навршија десет години откако бил купен навидум неуништливиот бургер и тој… Read More Исланѓанец 10 години ги чува последните компирчиња и чизбургер од МекДоналдс и ги пренесува во живо на интернет

Земјата во која пивото беше забрането полни 74 години

Забраната всушност била остсаток од прохибицијата од 1915 година, кога народот тогаш ја изгласал забраната на референдум. Исланѓаните денеска го прославуваат националниот ден на пивото, годишница од крајот на повеќедецениската забрана за купување и пиење пиво во оваа земја, која е прекината на денешен ден во 1989 година. Пивото во Исланд беше забрането полни 74… Read More Земјата во која пивото беше забрането полни 74 години

Исландските барови „пресушиле“ поради жедни американски војници

Повеќе барови во центарот на Рејкјавик изминатиов викенд останаа без пиво, откако ги посетија американски морнари и маринци, кои на Исланд учествуваат во вежбите на НАТО. Поради навалата на жедните припадници на американските Вооружени сили, многу популарни угостителски локали на Исланд – „пресушиле“. Речиси 7.000 морнари и маринци учествуваа во вежбите на Исланд, додека во… Read More Исландските барови „пресушиле“ поради жедни американски војници

Очекување vs. Реалност: Разочарувачки фотки и факти за Сината лагуна во Исланд

Ќе очекувате рај среде недопрена природа каде ќе направите прекрасни фотки, но ќе бидете дел од место опкружено со згради, турканици и луѓе кои ви влегуваат во кадар. Сината лагуна во Исланд е една од најпопуларните и најпосетувани туристички дестинации во оваа земја. Идиличните фотографии оттаму едноставно мамат. Но, во реалноста неретко може да наидете… Read More Очекување vs. Реалност: Разочарувачки фотки и факти за Сината лагуна во Исланд