Им понудила секс без обврски на 100 мажи, а резултатот ја изненадил

Сексуалната писателка Надја Бокоди е активна корисничка на апликации за запознавање, а таа вели дека се изнагледала фотографии од машки полови органи и очајни флертувања. Поради тоа се одлучила да ја “сврти играта” и да започне да им испраќа флертувачки пораки, а резултатот ја изненадил. Пораката која оваа авторка од Сиднеј ја испратила на 100… Read More Им понудила секс без обврски на 100 мажи, а резултатот ја изненадил

Науката докажа: луѓето се сè поглупави

Во текот на изминатиот век, секоја генерација растеше во поинтелигентни луѓе отколку нивните родители. На стандардни тестови за интелигенција, кои децата ги полагаа во повеќето земји од развиениот свет, на секои неколку години просекот се движеше нагоре. Она што беше просечно IQ во 1950 година е далеку под просекот измерен, на пример, во 1980 година.… Read More Науката докажа: луѓето се сè поглупави

Што си по-туп на чувства, тоа си по-десен во погледите

Истражувачи од Белгија го поврзаа недостатокот на емоционална интелигенција со десничарските политички погледи, пренесуваат тамошните медиуми. Студијата, покажува дека оние на кои им недостасува способноста да ги разберат и управуваат емоциите, прилично сигурно имаат десничарски ставови и предрасуди. Луѓето кои се емотивно интелигентни имаат тенденција да бидат емпатични, да можат да видат различни гледишта и… Read More Што си по-туп на чувства, тоа си по-десен во погледите

Брзата храна причина за некои ментални болести

Научници од Универзитетот Лома Линда (САД) пронашле врска помеѓу консумирањето нездрава храна и менталните пореметувања, а дел од истражувањето е објавено на сајтот „Медикал експрес“. Во текот на експериментот научниците анализирале податоци добиени од повеќе од 240.000 телефонски анкети кои биле спроведени помеѓу 2005 и 2015 година во рамките на повеќегодишното истражување на здравствената состојба… Read More Брзата храна причина за некои ментални болести

Боја на смртта е сината?

Научници од британскиот Универзитет на Лондон тврдат дека ја снимиле бојата на смртта, а тоа е сината, објави списанието „Плос бајолоџи”. Раководителот на проектот, проф. Дејвид Џејмс снимил клетки на црви во мигот кога смртта настапува. Според него, претпоставките говореле дека тој процес води кон хемиска реакција и можно е да има боја. Така, прекинот на… Read More Боја на смртта е сината?

Австралиските затвори наскоро ќе ги смируваат затворениците со рибино масло

Пет австралиски затвори наскоро ќе станат најновите тест места за секојдневниот додаток во исхраната Omega 3. Тимот на истражувачи верува дека омега три – група масни киселини присутни во рибиното масло и некои јаткасти плодови, би можеле да бидат едноставен начин да се пацифицира насилното однесување на осудениците. Ова е идеја што може да изгледа… Read More Австралиските затвори наскоро ќе ги смируваат затворениците со рибино масло

Аутизмот може да се дијагностицира уште при раѓање преку обичен тест за слушање

Тоа е познато како акустичен или “степедијален” рефлекс на тестирање и не е инвазивен, што значи дека може лесно да се користи и на бебиња без да им наштети Една нова студија покажа дека аутизмот може да се дијагностицира при раѓање преку едноставен тест на слухот. Ова ќе дозволи и овозможи третманите да работат и… Read More Аутизмот може да се дијагностицира уште при раѓање преку обичен тест за слушање

Човечкиот мозок е дизајниран да ни дава халуцинации

Халуцинациите, честопати асоцирани со психички нарушувања, можат да произлезат од природниот процес што го користи мозокот за да се направи смисла за светот околу нас, велат последните истражувања на научниците. Визиите и звуците кои реално не се таму, можат да бидат генерирани од навиката на мозокот да предвиди што очекува да види или чуе, исполнувајќи… Read More Човечкиот мозок е дизајниран да ни дава халуцинации

Научници откриле микропластика во човечки измет

Во рамки на мала студија, прва од тој тип, научници откриле мали честички пластика во примероци од измет од луѓе од разни делови од Европа. – Студијата го потврди она во што долго време се сомневавме – пластиката ја има и во човековиот организам, изјави за ДПА, шефот на студијата Филип Швабл од Медицинскиот факултет… Read More Научници откриле микропластика во човечки измет

Брат за брат, сирење за долг живот

Бидејќи за многумина се приближува „денот на ајварот“, да ја олабавиме и последната евентуална секирација околу тоа: и сирење, слободно. Двојна доза од моментално препорачаните дневни количини млечни производи може сериозно да го намали ризикот од срцеви заболувања и инфаркт, вели скорешна студија објавена во магазинот Лансет. Резултатите се темелат на анализа на прехранбените навики… Read More Брат за брат, сирење за долг живот