Пробиотиците се бескорисни

Група научници тврди дека пробиотиците, храна која содржи добри бактерии се скоро па бескорисни, пренесува ВВС. Истражувањето  научници од Израел е едно од најдеталните анализи за тоа што се случува во нашиот организам кога ќе ги консумираме пробиотиците. Пробиотиците се сметаат за здрава и добра цревна флора. Меѓутоа, резултатите покажале дека имаат мало или никакво… Read More Пробиотиците се бескорисни

Човечкиот вид е предодреден за исчезнување, покажа истражување во Канада

Истражувачи во Канада пронашле докази од фосилизирани бактерии кои можеле да создадат живот на Земјата 700 милиони години порано од што луѓето мислеле. – Тоа сугерира дека првиот чекор кон создавање живот е релативно лесен, рекол др. Робин Хансон од Институтот за иднината на човештвото. Ако тоа е вистина, постои едно вознемирувачко прашање кое сите… Read More Човечкиот вид е предодреден за исчезнување, покажа истражување во Канада

Се уште не сме близу границата: Колкав е всушност човековиот животен век?

Њујорк Тајмс – Њујорк Од 1900 година просечниот животен век ширум светот е двојно зголемен благодарение на подобрената здравствена заштита, санитарните услови и достапноста до храна. Но, една нова студија за долговечноста на Италијанците покажува дека се уште не сме стигнати до горната граница на човековата долговечност. – Ако постои некаква фиксна биолошка граница ние… Read More Се уште не сме близу границата: Колкав е всушност човековиот животен век?

Колку често треба да имате секс според вашата возраст

Дали имате премногу секс или премалку? Проблемот е во тоа што имаме се помалку време за да поминете квалитетно време со партнерот, на сето тоа додадете го стресот, но и фактот колку сме различни. Дали имате премногу секс или премалку? Проблемот е во тоа што имаме се помалку време за да поминете квалитетно време со… Read More Колку често треба да имате секс според вашата возраст

Неверојатно откритие: Пчелите го сфаќаат она што децата не можат

Последната студија покажува дека пчелите соедуваат математичка способност која претходно се сметаше дека постои само кај делфините, приматите, птиците и луѓето постари од деца. Со оглед на тоа дека пчелите имаат многу мали мозоци, тие докажуваат дека се едни од најинтелигентните суштества. Научниците од Австралија и Франција сметаат дека инсектите знаат оти нула е помалку… Read More Неверојатно откритие: Пчелите го сфаќаат она што децата не можат

Ново истражување открило дека канабисот го продолжува животот на заболените од рак до 3 пати

Голема студија во Велика Британија покажала дека канабидиолот (CBD), главната состојка во канабисот, може да помогне во третманот на заболените од рак на панкреас, да им ги намали симптомите, како и да им го продолжи животот до три пати. Истражувачите од Универзитетот Квин Мери во Лондон го спровеле ова истражување на глувци. Тие утврдиле дека… Read More Ново истражување открило дека канабисот го продолжува животот на заболените од рак до 3 пати

Хорор филмовите се добри за вашето здравје

Гледањето хорор филмови и серии може да има позитивно влијание врз нашето здравје, ова го тврди професор од Универзитетот Пурдуе во Индијана. – Кога лицето ќе почуствува страв, се ослободува адреналин и срцето работи забрзано, расте крвниот притисок и се напнуваат мускулите, а се зголемува и интензитетот на емоции. Се ослободува допамин и серотонин поради… Read More Хорор филмовите се добри за вашето здравје

Дали микробрановите печки ги уништуваат витамините во храната?

Многу луѓе избегнуваат да ги користат микробрановите печки, плашејќи се како тие влијаат на молекуларната структура на храната, арно ама, најновите истражувања носат некои докази кои може и да ве изненадат… (93) 00