Мени од времето на неолитот

Благодарение на нова истражувачка метода, меѓународна група истражувачи, на чело со археологот Ева Розенсток, неодамна на подрачјето на денешна Турција со анализа на наслаги од глинени садови стари осум илјади години откри дека нашите праисториски предци се хранеле слично како што се храниме и ние денес – со житарици, мешунести растенија и млечни производи, претежно… Read More Мени од времето на неолитот

За низок притисок помагаат течности, за висок медитеранска храна

Со промената на временските услови и спарнината доаѓа до ширење на крвните садови што доведува до влошување на симптомите на нискиот крвен притисок. Тоа се вртоглавица, заматен вид, неправилна работа на срцето или прескокнување, жед, краток здив, студена испотена и бледа кожа, па дури и паѓање во несвест. Во поголемиот број случаи нискиот притисок што… Read More За низок притисок помагаат течности, за висок медитеранска храна

Зеленчук кој треба да го конзумирате секој ден

Попај е лик од нашите омилени цртани филмови од детството кој е познат по својата сила. Неговата тајна лежи во спанаќот. Според зборовите на нутриционистката Росана Раст, постојат многу видови зеленчук кои содржат протеини, а кои треба да ги конзумираме често. Еден од нив е и спанаќот. Спанаќ Тој содржи калиум, калциум, магнезиум и железо.… Read More Зеленчук кој треба да го конзумирате секој ден

Не можете да си го замислите денот без леб? Еве што ќе се случи ако се откажете од овој производ

Сигурно знаете дека лебот не е најдобриот избор ако сакате да ослабите. Ако целосно го исфрлите белиот леб од исхраната, ќе забележите одлични резултати кога е вашата тежина во прашање, но и други здравствени придобивки. Ќе ги изгубите килограмите предизвикани од страна на водата Лебот е преполн со јаглехидрати, а неговото нагло исфрлање од исхраната… Read More Не можете да си го замислите денот без леб? Еве што ќе се случи ако се откажете од овој производ

Опасна диета од 70-тите повторно стана популарна

Оваа популарна диета што „ветува“ дека ќе симнете 2,5 килограми за три дена беше популарна во 70-тите и сега е повторно актуелна. Но, нутриционистите предупредуваат дека диетата не само што не е одржлива, туку е и опасна. Во списанието „Vogue“ во ноември, 1977 година беше објавена диетата со која набрзина, за само три дена, може… Read More Опасна диета од 70-тите повторно стана популарна

10. кг за две недели – Лимон диета:го чисти организмот од токсини, ги топи килограмите и ви дава енергија!

Сите сме во потрага по брзи и едноставни диети. Се чини дека ова би можело да биде добро решение. Единствено што ви треба се: лимони, вода и мед, и секако малку, но само малку дисциплина. Оваа диета може да ви помогне да загубите дури 10 килограми за две недели! Мешавината на сок од лимон и… Read More 10. кг за две недели – Лимон диета:го чисти организмот од токсини, ги топи килограмите и ви дава енергија!

Концепт на исхрана против рак

Многу добри алтернативни третмани не можат да имаат целосен ефект ако со нив не оди и адекватна исхрана. Лекувањето од рак не може да се одвива, а истовремено да се продолжи со вообичаен начин на исхрана и воопшто, на живот, затоа што тоа би било исто како да го гасите огнот со едната рака, а… Read More Концепт на исхрана против рак

Протеините се многу важни особено по 50. година

“По 50. година, нашето тело брзо почнува забрзано да губи мускулна маса. Затоа е важно да се компензира оваа загуба со вежбање, но и со поголем внес на протеини“, истакнува портпаролката на Американската академија за нутриционизам Изабел Мејплс. „Протеините не се важни само за изградба, туку и за задржување на мускулната маса, а тоа е… Read More Протеините се многу важни особено по 50. година