Мароканската принцеза две години е исчезната, а никој не ја бара, ниту ја спомнува

Британскиот принц Хари и неговата бремена сопруга Меган Маркл на последниот ден од нивната официјална посета на Мароко се сретнаа со кралот Мохамед VI (56). Но, на состанокот не присуствуваше неговата сопруга Салма. Принцезата Лала Салма (40) исчезна и не се појавила во јавноста од крајот на 2017 година. Имаше шпекулации дека парот се разделил,… Read More Мароканската принцеза две години е исчезната, а никој не ја бара, ниту ја спомнува

Хавајски остров исчезна од лицето на Земјата

На Источниот Остров, зафрлен песочен предел од Хавајскиот Архипелаг, му се броеја деновите. И судниот ден дојде. Сателитските снимки објавени оваа недела откриваат дека тој е „избришан“ од моќните бранови на бурата по ураганот „Валака“, еден од најинтензивните урагани во Пацификот. Фотографиите направени пред и потоа, а овозможени од американската Служба за риби и див… Read More Хавајски остров исчезна од лицето на Земјата

Оваа птица официјално повеќе не постои во дивината

Сината ара, вид на папагал познат низ целиот свет откако анимираната верзија стана главен карактер на цртаниот филм „Рио“, повеќе не постои во дивината. Иако и впо споменатиот цртан филм папагалот Блу беше посветен на обидот за спасување на својот вид, со истражување е утврдено дека таквите птици ко потенуваат од Бразил повеќе не постојат… Read More Оваа птица официјално повеќе не постои во дивината

Човечкиот вид е предодреден за исчезнување, покажа истражување во Канада

Истражувачи во Канада пронашле докази од фосилизирани бактерии кои можеле да создадат живот на Земјата 700 милиони години порано од што луѓето мислеле. – Тоа сугерира дека првиот чекор кон создавање живот е релативно лесен, рекол др. Робин Хансон од Институтот за иднината на човештвото. Ако тоа е вистина, постои едно вознемирувачко прашање кое сите… Read More Човечкиот вид е предодреден за исчезнување, покажа истражување во Канада

Еве што ќе се случи доколу сите луѓе одеднаш исчезнат од Земјата

Дали некогаш сте се запрашале што ќе се случи доколку луѓето исчезнат од Земјата? Одговор на ова прашање се обиде да даде екипата која стои позади Фејсбук страната What if. На Земјата живеат повеќе од 7,6 милијарди луѓе, а тој број секојдневно се зголемува. Иако сме склони кон величање на нашата важност, влијанието кое ние… Read More Еве што ќе се случи доколу сите луѓе одеднаш исчезнат од Земјата

Научниците конечно ја открија причината за пропаѓањето на цивилизацијата на Маите

И покрај неверојатните достигнувања во астрономијата, архитектурата и математиката, класичната ера на цивилизацијата на Маите доживеала колапс пред околу 1.000 години. Историчарите долго време се сомневаа дека причините за тоа лежат во сушата, но доказите за тие тврдења не беа доволно јасни. Меѓутоа, современата софистицирана техника, не само што ја потврди таа теорија, туку даде… Read More Научниците конечно ја открија причината за пропаѓањето на цивилизацијата на Маите

13 острови кои се очекува да исчезнат во наредните 80 години

Кој би рекол дека „времето ви истекува“ додека се мислите дали ќе имате доволно пари да посетите некој егзотичен остров? Побрзајте, бидејќи за неколку децении може и да не постои. Оваа листа мора да признаеме дека е прилично тажна, бидејќи со оглед на тоа како се одвиваат работите денес, за помалку од 100 години овие… Read More 13 острови кои се очекува да исчезнат во наредните 80 години

Коалите полека изумираат: Земјата губи полека уште еден вид во низа

Заштитниците на животни на јужниот Австралиски Остров, Рејмонд, наведуваат дека коалите умираат од глад, бидејќи жителите на островот ги сечат дрвата за да спречат пожари, со што ги уништуваат нивните домови и изворот на храна. Венди Хендриксон, спасител на остоворот Рејмонд изјави дека центарот на тој остров прима најмалку една изгладнета коала секоја недела. „Тоа… Read More Коалите полека изумираат: Земјата губи полека уште еден вид во низа