Eве како поминаа оние кои купија куќи за едно евро во Италија

Морган Гијо од францускиот град Нант купила куќа за едно евро во градот Музомели на Сицилија. Оваа куќа ја земале со цел да им биде „втор дом“, и не губеле време, веднаш почнале да ги реновираат 50-те квадрати простор. „Ни остана само уште бањата за реновирање, а бидејќи сме уметнички типови и занаетчии, сами ги… Read More Eве како поминаа оние кои купија куќи за едно евро во Италија

Задолжен Италијанец си ја минирал куќата за да земе пари од осигурување, па ги убил пожарникарите

Презадолжен Италијанец ја минирал својата селска куќа за да наплати пари од осигурувањето , но по грешка уби тројца пожарникари , кои дошле на помош. Обвинителот Енрико Цери изјави дека Џовани Винсенти им кажал на истражителите дека тој имал намера да ја уништи својата фарма во Пиемонте, северозападна Италија, со минирање на боци за гас,… Read More Задолжен Италијанец си ја минирал куќата за да земе пари од осигурување, па ги убил пожарникарите

Италијанската полиција конечно нашла украдена Веспа – поминале 28 години

Правдата е спора , но стигнува , ова најдобро го опишува случајот со италијанската полиција на која и биле потребни 28 години за да најдат украден скутер. Вчера, карабиниерите во провинцијата Ферара јужно од Венеција откриле скутер „Пјаџо 50“ што било украден од тинејџер во 1991 година, јави новинската агенција АНСА. Бизнисмен на возраст од… Read More Италијанската полиција конечно нашла украдена Веспа – поминале 28 години

Ретко населен регион во Италија нуди 25.000 евра за да се доселите

Ретко населен регион во јужна Италија им нуди на новодојденците 700 € месечно во рок од три години ако живеат во едно од неговите села. Сепак, има неколку услови: селото мора да има помалку од 2.000 жители, а новодојденецот мора да вети дека ќе отвори бизнис. „Доколку понудовме само финансирање, тоа ќе беше уште еден… Read More Ретко населен регион во Италија нуди 25.000 евра за да се доселите

Мртвата мајка со месеци ја чувал заради нејзината пензија: Италијанец ја оставил да скапува на троседот каде и починала

Маж од северот на Италија со месеци во куќата ја чувал мумифицирана мајката за и натаму да ја прима нејзината пензија. Тој не ја пријавил нејзината смрт и го оставил телото на 90-годишната жена да скапува на троседот каде и починала. Телото на Алба Пеирано е откриено во четвртокот кога нејзиниот лекар, кој не ја… Read More Мртвата мајка со месеци ја чувал заради нејзината пензија: Италијанец ја оставил да скапува на троседот каде и починала

Италијански град ви дава бесплатно пиво и сладолед ако користите велосипед како превозно средство

Екопријателскиот јавен превоз е моментално во тренд, а возењето автомобили станува сѐ помалку популарно низ светот. Болоња, град во Северна Италија, ги охрабрува своите жители да се ослободат од автомобилите со нова зелена иницијатива што е прилично успешна. Тајната на успехот – бесплатно пиво! Болоња ги наградува луѓето со бесплатно пиво доколку ги возат своите… Read More Италијански град ви дава бесплатно пиво и сладолед ако користите велосипед како превозно средство

Современ Робин Худ остана без дом и без работа за да им помогне на другите

Во текот на глобалната финансиска криза во местото Форни ди Сопра, Италија, кое брои околу илјада луѓе, менаџерот на локалната банка имал невообичаено меко срце. Така, Џилберто Баскјера на жителите кои во 2009 година оделе да му побараат кредит, а не ги задоволувале условите, им „додавал“ пари на сметките за да бидат кредитоспособни. Парите ги… Read More Современ Робин Худ остана без дом и без работа за да им помогне на другите

Германец украл морска вода од Италија, па горко зажали: Го приведе полицијата и парично го казни!

Германец, кој овие денови бил на плажа во близина на Трст во својот камион натоварил 24.000 литри морска вода, е приведен од локалната полиција по дојава од граѓани. Тој е казнет со 1.549  евра, а „украденото“ море морал да го врати во заливот во Трст. Полициајта открила дека 48 годишниот германски државјанин кај населбата Баркола,… Read More Германец украл морска вода од Италија, па горко зажали: Го приведе полицијата и парично го казни!

Внука на познат диктатор стана туристички водич

Ракел Мусолини, најмладата внука на италијанскиот диктатор Бенито Мусолини, стана туристички водич на патување низ историјата наречено „Дуче! Подемот и падот на италијанскиот фашизам“. Четириесетгодишната Ракел исто така е и политичар од десничарската партија Фратели ди Италија, а на овој чекор се одлучила со цел што е можно подобро да го претстави своето семејство пред… Read More Внука на познат диктатор стана туристички водич

Италија ќе го забрани шопингот во недела

Новата италијанска Влада до крајот на годината ќе воведе забрана за купување во недела во големите трговски центри, бидејќи сака да ја сочува традицијата на семејното собирање во последниот неработен ден од неделата, изјавил потпретседателот на италијанската Влада, Луиџи Ди Мајо. Во обид да го поттикне економскиот раст, тогашниот италијански премиер, Марио Монти, во 2012… Read More Италија ќе го забрани шопингот во недела