„Кока-Кола“ ќе плати казна поради хомосексуална реклама во Унгарија

Компанијата „Кока-Кола“ ќе мора да плати казна од 1.500 евра во Унгарија поради ширење хомосексуална пропаганда и штетно влијание врз младите. Ова е епилог од скандалот што во август доби национални размери, а за сè е виновна рекламната кампања со наслов #Love што „Кока-Кола“ ја лансира во текот на последното издание на музичкиот фестивал „Зигет“,… Read More „Кока-Кола“ ќе плати казна поради хомосексуална реклама во Унгарија

Згодна девојка уапсена на плажа поради тоа што носела провокативно бикини: „Не разбирам во што е проблемот“

Една туристка од Тајван била казнета поради премногу провокативното бикини на една од филипинските плажи. 20-годишната Лин Зу Тинг била на летување на Боракај со своето момче. Тие ја посетиле плажата Пука, а девојакта носела и повеќе од провокативно бикини на кое имало само една лента на интимните делови. Верувале или не, полицијата до неа… Read More Згодна девојка уапсена на плажа поради тоа што носела провокативно бикини: „Не разбирам во што е проблемот“

Туристи што носат влечки или апостолки во Чинкве Тере ќе мора да платат парична казна

Туристите кои сакаат да ја  посетат италијанската област Чинкве Тере ова лето нема да смеат да шетаат во сандали, апостолки или влечки. На екипите за помош веќе им здодеа да им помогаат на туристите повредени по патеките што ги поврзуваат поранешните рибарски села по должина на брегот на североисточниот регион на Лигурија. Оваа година властите… Read More Туристи што носат влечки или апостолки во Чинкве Тере ќе мора да платат парична казна

Кога една Данска ќе реши да ги дисциплинира мигрантите криминалци…

Данска планира да ги смести најнепосакуваните мигранти на најмалку пожелно место: мал и тешко достапен остров, на кој моментално се наоѓаат лаборатории, штали и крематориум на центар за истражување на животински заразни болести. Дури и еден од двата траекти кои ретко возат на островот има соодветно име, „Вирус“. „Тие се непосакувани во Данска и има… Read More Кога една Данска ќе реши да ги дисциплинира мигрантите криминалци…

Ги оговарала по селото и заработи парична казна

Хрватка од околината на Бјеловар е прогласена за виновна и е осудена на казнено дело за посрамотување на сопружниците Иван и Ѓурѓица кои имаат куќа во нејзиното соседство. Пресудата вели дека таа мора да плати 5.000 куни, сума која нема да ја плати ако во рок од една година не го повтори делото. Но, Хрватката… Read More Ги оговарала по селото и заработи парична казна

Фиренца забрани јадење на улица

Градскиот совет во Фиренца им се закани на туристите со драконски казни – до 500 евра – ако јадат на улица во центарот на градот. Градоначалникот Дарио Нардела ја прогласи забраната во вторникот, откако жителите и сопствениците на продавниците се пожалија за овој наводен проблем на познатата улица Виа де Нери, позната по своите ресторани… Read More Фиренца забрани јадење на улица

Вратил позајмена книга во библиотека по 53 години – еве колкава казна го чека

Маж од Ирска пред точно 19.433 дена изнајмил книга локалната библиотека и истата ја вратил дури денес, со задоцнување од 53 години. Од локалната библиотека на нивниот Твитер профил објавија фотографија од книгата која од кај нив била позајмена на 30 мај, 1965 година. Станува збор за примерок од „Отец Теобалд Метју“ од писателот Патрик… Read More Вратил позајмена книга во библиотека по 53 години – еве колкава казна го чека

На Филипините тренираат “строгоќа“ со багери врз луксузни автомобили повторно…

Филипинскиот претседател, Родриго Дутерте, уште еднаш реши да се пресмета со дилерите на дрога во земјата, па по тој повод присуствуваше на јавно уништување на луксузни автомобили и мотоцикли кои, наводно, биле запленети од дилери на дрога, пренесоа британските медиуми. Дутерте организираше јавно уништување на луксузни возила во вкупна вредност од 5,4 милиони долари, што… Read More На Филипините тренираат “строгоќа“ со багери врз луксузни автомобили повторно…

Во Грција казна од 50 евра ако возите со влечки

Во Грција, според законските прописи, за возење во влечки е предвидена парична казна од 50 евра и одземање на возачката дозвола на еден месец. Возењето во влечки или во отворени обувки е забрането, бидејќи можат да го попречат возачот при маневрирање, а полицијата, освен главните сообраќајници, ги контролира и приодите кон плажите. Препорачливо е при… Read More Во Грција казна од 50 евра ако возите со влечки

Брутално и се одмаздила: Со лут сос во меѓуножјето и брчење на главата ја казнила љубовницата на сопругот

Една измамена жена ја намамила љубовницата на својот сопруг во куќата, ја врзала, а потоа и истурила лут сос во вагината и и ја избричила главата. Жена од градот Зиндерт во јужна Холандија, идентификувана како Халима, осудена е на 160 дена затвор откако е прогласена виновна за напад. Таа исто така морала да помине 120… Read More Брутално и се одмаздила: Со лут сос во меѓуножјето и брчење на главата ја казнила љубовницата на сопругот