Мистерија на „камената шума“: Чудото на езерото открива тајни од минатото!

Пред 760 години голема ерупција го покренало создавањето на природното ремек дело кое денес е познато како езерото Кроули… До „камената шума“ на калифорниското езеро се пристигнува по макадамски пат полн со дупки. Патем може лесно да се изгубите, особено на патот до плажата и мисичното чудо на природата. 5. илјади бели столбови, понекаде прошарани со… Read More Мистерија на „камената шума“: Чудото на езерото открива тајни од минатото!

Над Калифорнија снимено НЛО осветлено од грмотевица

Молња удри во неидентификуван летечки објект над Калифорнија, објавија повеќе американски портали. На снимката објавена на Јутјуб се гледа како громот го осветлува и удира во НЛО-то. Видеото е снимено со мобилен телефон. (235) 00

Разорните пожари во Калифорнија принудија 50.000 лица да ги напуштат своите домови

Разорните пожари во американската сојузна држава Калифорнија принудија 50.000 лица да ги напуштат своите домови. Според изјави на официјални лица, над 12 илјади пожарникари се борат со големата огнена стихија. Калифорнија годинава се соочува со пожари кои се со огромен размер во споредба со минатогодишните, а надлежните предупредуваат дека најтешкиот период допрва следи. Во пожарите… Read More Разорните пожари во Калифорнија принудија 50.000 лица да ги напуштат своите домови