Ракот на дојка може да се открие пет години пред да се појават првите симптоми

Истражувањето кое го спровеле британски научници покажало дека има имунолошки одговор на нашиот организам од туморните клетки на ракот на дојка кои може да се откријат пред развој на болеста. Карциномот на дојка би можел да биде откриен пет години пред да се појават првите клинички знаци, благодарејќи на тестот на крвта кој би можел… Read More Ракот на дојка може да се открие пет години пред да се појават првите симптоми

Швајцарија забрани продажба на дезодоранси со алуминиумски соли, обвинува дека се канцерогени

Швајцарија е првата земја која ќе ја забрани продажбата на дезодорансите кои содржат канцерогени алуминиумски соли. По студијата од 2016 година која утврди дека во дезодорансите има отровни хемикалии кои влијаат на формирање на карцином на дојка, парламентот со 126 гласа ја изгласа забраната. Мерката, исто така, ги повикува научниците да спроведат истражување кое ќе… Read More Швајцарија забрани продажба на дезодоранси со алуминиумски соли, обвинува дека се канцерогени

Браво за овие наши хероини кои се „расоблекоа“ да ни пренесат нешто многу важно!

Шест преубави, смели и успешни девојки од нашето соседство се „расоблекоа“ за кампањата „Погледни зад градникот“ која има цел превенција и информираност – жените да го надминат стравот од неубавите предизвици на животот. Браво девојки! Инспирирајте се од нивната смелост и силни пораки и погледнете си, и вие, зад градникот. -Јас сум Александра Илиева, по… Read More Браво за овие наши хероини кои се „расоблекоа“ да ни пренесат нешто многу важно!

7 рани знаци на рак на желудник кои секоја жена треба да знае

Ракот на желудник, иако е прилично редок (околу 6.700 нови случаи се дијагностицираат секоја година во Велика Британија, што го прави 19-ти најчест вид на канцер кај жените), е доволно битен за да се знаат знаците на него. Зошто? Бидејќи многу од неговите симптоми се чувствуваат како сосема нормални, стомачни проблеми, или во некои случаи… Read More 7 рани знаци на рак на желудник кои секоја жена треба да знае

Тивок, но жесток убиец: Ракот на дебело црево прво ги покажува овие 6 симптоми

Губењето тежина без диета или голем стрес се причини за што поитна посета на лекар Ракот на дебело црево е еден од најчестите убијци на модерното време. Ако мислите дека станува збор за болест што ги погодува само постарите луѓе, се лажете. Сè почесто, млади луѓе во 20-тите и 30-тите години заболуваа од овој вид… Read More Тивок, но жесток убиец: Ракот на дебело црево прво ги покажува овие 6 симптоми

Германците развиле крвен тест за канцер на дојката

Ракот на дојката убива повеќе жени на глобално ниво од било кој друг вид на рак. Лекарите во Германија велат дека сега развиле нов тест кој точно може да го открие ракот во крвта Во 2018 година, околу 627.000 жени во светот починале од рак на дојка. Тоа, според Светската здравствена организација (СЗО), изнесува 15… Read More Германците развиле крвен тест за канцер на дојката

Може ли консумацијата на органска храна да нè заштити од рак?

Обемно истражување во Франција, кое покажува дека големите потрошувачи на биохрана поретко се погодени од рак во споредба со луѓето кои воопшто не консумираат слични производи, всушност открива дека е тешко да се открие причинско-последична врска помеѓу исхраната и здравјето. Невозможно е да се докаже во лабораториска средина дека прехранбен производ го намалува ризикот од… Read More Може ли консумацијата на органска храна да нè заштити од рак?

Најдобрите борци против канцерот се овие 3 намирници

Идеалната здрава трпеза се состои од 50 проценти зеленчук – остатокот се белковини од животинско потекло, житарки и масти. Трите најдобри „борци” против канцерот се рибата, брокулите и доматите. Брокула Глукосинолатите кои се наоѓаат во брокулата му даваат на овој зеленчук интензивен вкус, но ја намалуваат веројатноста за појава на малигни клетки. Оваа состојка е… Read More Најдобрите борци против канцерот се овие 3 намирници

Ново истражување открило дека канабисот го продолжува животот на заболените од рак до 3 пати

Голема студија во Велика Британија покажала дека канабидиолот (CBD), главната состојка во канабисот, може да помогне во третманот на заболените од рак на панкреас, да им ги намали симптомите, како и да им го продолжи животот до три пати. Истражувачите од Универзитетот Квин Мери во Лондон го спровеле ова истражување на глувци. Тие утврдиле дека… Read More Ново истражување открило дека канабисот го продолжува животот на заболените од рак до 3 пати

4th World Congress on Cancer Research & Therapy

On Tremendous success of our previous Cancer Conferences, The 4th World Congress on Cancer Research & Therapy will take place in the gorgeous city of Rome, Italy in August 13-15, 2018 and the theme of the conference is “Novel Discoveries in Cancer Research & Treatment”. World Cancer Congress(WCC)-2018 is designed to be a relaxed and friendly meeting where delegates and invited speakers… Read More 4th World Congress on Cancer Research & Therapy