Како телото ве предупредува дека претерувате со кафе?

Ако обожавате кафе, многу е веројатно дека во некои денови сте претерале со внесената количина. Ако тоа се случува повремено, опасноста е речиси занемарлива, но морате да обрнете внимание дали секојдневно внесувате преголема количина кафе, а со тоа и кофеин. Ова се неколку предупредувачки знаци кои укажуваат на тоа: Чувствувате анксиозност Анксиозните лица треба да… Read More Како телото ве предупредува дека претерувате со кафе?

Дали кафето навистина може да ве отрезни?

Резултатите од ново истражување покажуваат дека комбинацијата од кафе и алкохол е многу штетна за организмот, пишува CCN. Кафето е стимулант кој го буди организмот и го прави свесен за околните работи, додека алкохолот помага за ослободување на допамин. Но, алкохолот исто така го стимулира и производството на хемикалијата GABA која делува како седатив. Затоа… Read More Дали кафето навистина може да ве отрезни?

Кофеинот ја зголемува сексуалната желба: Еве зошто љубителите на кафе се подобри во кревет!

Жените се порасположени за секс ако пијат многу кафе! Дали сексуалниот живот е добар или лош зависи од личноста со која спиете, но се чини дека науката сепак открила зошто некои луѓе се подобри љубовници. Едно истражување на Универзитетот во Тексас покажало дека само две шолји кафе на ден влијаат позитивно на сексуалниот живот. Мажите… Read More Кофеинот ја зголемува сексуалната желба: Еве зошто љубителите на кафе се подобри во кревет!

Ultimate Gold Cappuccino – кафе Arabica со злато!

И додека Старбакс ја освојува Италија со својето перфектно кафе, луксузната мека Дубаи, Бурџ ал Арап, оди еден чекор понатаму… Како што можете да претпоставите, тие ни нудат кафе со злато. Ложата Sahn Eddar,  сместена во овој прекрасен хотел, служи интересна понуда наречена Ultimate Gold Cappuccino, украсена со капки од 24 карати. Ова луксузно капучино е направено… Read More Ultimate Gold Cappuccino – кафе Arabica со злато!

Кои се здравствените придобивки доколку пиете кафе секое утро?

Започнувањето на денот со кафе не е само освежување, туку може да биде исклучително корисно за вас. Доволно е да испиете само една чаша црно горко кафе, за да уживате во неговите многубројни придобивки и во исто време да ги пречекате со студена глава обврските на работното место. Кафето има стимулирачки ефект, но има 6 исклучително вредни… Read More Кои се здравствените придобивки доколку пиете кафе секое утро?

Еве како на природен начин да ги покриете белите влакна

Белата коса е еден од најголемите ужаси кај повеќето жени. Не секоја дама сака да ја бои косата и да ја оштетува. Ако ја преферирате природната боја на вашата коса, веројатно сте загрижени во тоа како да ја прикриете белата коса. Некои природни методи за боење на белата коса доаѓаат да помогнат. Тука се: Кафе Кафето… Read More Еве како на природен начин да ги покриете белите влакна

Вкусна кекс торта со кафе

Неодолив десерт погоден за секаква прилика, а и лесно се прави. Состојки: – 250 гр маргарин – 6 јајца – 250 гр шеќер – 200 гр црно чоколадо за готвење – големо пакување кекс – 500 гр – 250 гр шеќер во прав – 1/2 л јако црно кафе Начин на подготовка: Белките одвојте ги… Read More Вкусна кекс торта со кафе

Ако пиете горко кафе, ова нема да ви се допадне

Луѓето кои сакаат горко кафе имаат психопатски карактеристики тврди истражување објавено во магазинот Апетит. Истражувањето е спроведено на Универзитетот во Инсбрук и покажува дека оние кои го сакаат горкиот вкус можат да се поврзат со психопатско однесување. Најголема корелација постои меѓу горката храна и „секојдневниот садизам“, кој истражувачите го опишуваат како чувство на задоволство кога… Read More Ако пиете горко кафе, ова нема да ви се допадне

Миризбата на кафето поттикнува подобра работа на мозокот

Ново истражување, открива дека самата миризба на кафето е доволна за мозокот подобро да функционира. Во тестови, кои ги спроведоа научници од Технолошкиот институт Стивенс од Њу Џерси, луѓето кои само ја почувствуваа миризбата на своето кафе, подобро ги решаваа тестовите, бидејќи нивниот мозок на тој начин реагира, исто како веќе да консумирале кофеин. За… Read More Миризбата на кафето поттикнува подобра работа на мозокот