Највкусното полнето пилешко во сос од кашкавал

За денес ви предлагаме вкусно и сочно пилешко во сос од кашкавал. 600 г пилешки гради 100 г мортадела 100 г Моцарела 100 г кашкавал 180 мл кисела павлака 2-3 чешниња лук 2-3 гранчиња босилек 1 лажица сенф маслиново масло сол и мелен црн пипер Пилешките гради исечете ги на шницли. Наполнете ги со сечкана… Read More Највкусното полнето пилешко во сос од кашкавал

Печени бомбици од компир со растопен кашкавал и пршута

Ако сте љубител на секакви јадења од кои се тегне растопен кашкавал, овој рецепт мора да го пробате. Пире од компир полнето со кашкавал, пармезан и пршута, смотано во бомбици од кои ќе си ги излижете прстите. Тешко дека на некој нема да му се погоди рецептот, а со сигрност ќе ви стане омилен. Потребни… Read More Печени бомбици од компир со растопен кашкавал и пршута

Крцкави крекери со кашкавал

Потребни состојки: 2 лажици путер без сол, на собна температура 3/4 шолја чедар кашкавал, рендан 1/3 шолја пармезан, ситно рендан 1/2 лажичка црвен пипер Малку чили 1/4 лажичка сол 1/2 шолја брашно 1 лажица ладна вода Подготовка: Ставете ги во поголем сад путерот, кој треба да биде мек, крупно ренданиот чедар и ситно ренданиот пармезан,… Read More Крцкави крекери со кашкавал

Похован кромид со стопен кашкавал во него

Има ли подобра комбинација од похован кромид и ладно пиво? Секако дека нема. Уште ако во средината има растопен кашкавал… Сите вие кои се сложувате со горенаведеното продолжете да читате зошто во продолжение следи рецептот после кој ќе научите како да го правите највкусниот похован кромид сами. Иако навидум сето тоа изгледа сложено, во суштина… Read More Похован кромид со стопен кашкавал во него

Топен кашкавал со сланина

Покажете се како вистински гурмани кога ќе ви дојде друштвото на гости или треба да ја бодрите Македонија во фудбал. Иако не спаѓа во категоријата на здрава храна, сланината е сепак нешто за кое сите би направиле исклучок 🙂 Потребни состојки: – Моцарела сирење или кашкавал по желба – Сланина – Презла – Јајце Начин… Read More Топен кашкавал со сланина

Сочно уживање: Ролат од багет, кашкавал и сланина

Ви се пријаде нешто калорично, а немате желба за готвење и поминување драгоцено време во кујната? Ова е совршениот рецепт за вас. Сосема едноставен, од само неколку основни состојки ова е рецептот со кој во никој случај не можете да погрешите. Заборавете на нарачувањето пица и покажете ги вашите кулинарски способности така што ќе ги… Read More Сочно уживање: Ролат од багет, кашкавал и сланина

Компир карбонара со топен кашкавал и сланина

Едноставен рецепт кој се прави брзо, не бара врвни кулинарски вештини, а е сочен прилог или главно јадење. Потребни состојки: – 1kg компир – 1 мал кромид – 150g сланина – 300ml слатка павлака – 80g кашкавал по желба – 1 јајце – Сол – Зачини по желба Подготовка: Компирите добро измијте ги, излупете ги… Read More Компир карбонара со топен кашкавал и сланина

Потпечени печурки со кашкавал

Ако се размислувате што да зготвите за појадок или вечера без да трошите многу време и пари, а да биде топло и вкусно, тогаш овој рецепт може да го искористите во секоја пригода, па дури и како прилог или мезе на трпезата. Потребни состојки: – 50 гр. печурки – свеж кромид – едно чешне лук… Read More Потпечени печурки со кашкавал

Прошетка во подземните тунели на Бруклин во кои „старее“ најквалитетниот кашкавал

Кашкавалот се остава да старее на строго контролирана температура и влажност на воздухор за да „се расипе“ на правилен и вкусен начин. Многу фарми кои произведуваат кашкавал го даваат во рацете на овие професионалци за да добијат многу повреден производ од оригиналниот.  (48) 00