Кинеската „молња“ побрза од јапонскиот „куршум“: Најбрзиот воз ќе вози со 600 километри на час

Кина го претстави прототипот на најбрзиот воз на светот, таканаречениот „маглев“. Ќе може да рзвива брзина до 600 километри на час, а првите патници ќе ги прими во 2021 година, пренесуваат светски медиуми. Прототипот на ултра-брзиот воз е долг 53 метри, а го развива кинеската државна железничка компанија ЦРРЦ. Кинескиот воз ќе биде побрз од… Read More Кинеската „молња“ побрза од јапонскиот „куршум“: Најбрзиот воз ќе вози со 600 километри на час

Тајните кампови во Кина за превоспитување

Последниве години, Кина далеку од очите на јавноста, тивко ги притвара Ујгурите, кои се муслиманско малцинство претежно населени во северо-западна Кина и ги праќа во тајни кампови каде се подлежни на “превоспитување“ по терк на владеачката комунистичка партија. Од прва, Кина ги негираше тврдењата за постоењето на овие кампови и се обиде да го заташка… Read More Тајните кампови во Кина за превоспитување

Камера фати “џиновско речно чудовиште“ во Кина

Кина можеби има свој мистериозен ѕвер за да му конкурира на чудовиштето од Лох Нес откако на снимките од една сигурносна камера се појави чудно суштество како плива на површината на реката Јангце. Суштеството слично на змија очигледно не е срамежливо, бидејќи оваа снимка е снимена на подрачјето викано „Три клисури“, популарно туристичко место во… Read More Камера фати “џиновско речно чудовиште“ во Кина

Тажен сопственик за 35.000 долари клонирал веќе умрена мачка! Се препородил, повторно си игра со своето милениче

Кинез добил веродостојна копија на умрената мачка. Седум месеци откако умрела мачката на Хуанг Ју, Гарлик, ѝ бил подарен уште еден живот. Новиот Гарлик го создала кинеската фирма Синоген со седиште во Пекинг, а на свет дошол на 21-ви јули, како прва клонирана мачка. Оваа компанија веќе успеала да клонира кучиња, што чинат околу 53.000… Read More Тажен сопственик за 35.000 долари клонирал веќе умрена мачка! Се препородил, повторно си игра со своето милениче

Џек Ма ја батали Алибаба после 20 години

Џек Ма се откажа од водењето на „Алибаба груп холдинг“, откако претседаваше со една од најспектакуларните креации на богатство што светот досега ги видел. Поранешниот учител по англиски јазик се повлече од функцијата извршен претседател на најголемата компанија во Кина на неговиот 55-ти роденден, откако собра 41,8 милијарди долари, богатство што го надминал само Индиецот… Read More Џек Ма ја батали Алибаба после 20 години

Хоризонтален облакодер – уште едно архитектонско чудо на Кина

Наречено чудо на инженерството, долгоочекуваниот хоризонтален објект кој се гради во кинескиот град Чонгчинг, по речиси шест години, наскоро ќе биде завршен, информира Си-ен-ен. Дизајнирано од светски познатиот архитект Моше Сафди, проектот е со големина од 1,12 милиони квадратни метри, составен од осум кули и гигантски воздушен хоризонтален мост кој ги спојува кулите. Поради тоа… Read More Хоризонтален облакодер – уште едно архитектонско чудо на Кина

Неверојатен напуштен град со 350 копии од француски дворец

Дали некогаш сте слушнале за дупликатура? Ова е израз што се користи кога се дуплира некоја позната градба. Во Кина има многу примери за дупликатури, но овој град се наоѓа во друга држава. Уште од 1990-та година, Кинезите градат куќи кои се копии на познати градби ширум светот. Се користат евтини и неквалитетни градежни материјали,… Read More Неверојатен напуштен град со 350 копии од француски дворец

НАСА: Благодарејќи на Кина и Индија, Земјата е “позелена” отколку пред 20 години

Сред силно вклучените аларми за климатските промени, кои понекогаш се и оправдани, има и информации кои прикажуваат поинаква слика. Како на пример објавената студија во “Journal of Climate” на американското метеоролошко друштво кое покажува дека климатските модели го преувеличуваат глобалното затоплување од емисиите на CO2 за околу 45%. Или студијата во списанието “Nature Geoscience” која… Read More НАСА: Благодарејќи на Кина и Индија, Земјата е “позелена” отколку пред 20 години

Кина го пушти во погон првиот ТВ спикер од вештачка интелигенција

Спикерот работи за државната новинска агенција Синхуа, иако звучи крајно футуристички за сега вештачката интелигенција му е стигната само до ниво на компјутерски генерирана кукла. Како основа за ликот е еден постоечки ТВ спикер, а благодарејќи на начинот на кој целиот систем е поставен, Синхуа може да го програмира дигиталниот спикер да чита кој било… Read More Кина го пушти во погон првиот ТВ спикер од вештачка интелигенција

Кина испрати ДНК на чување во вселената

Кинеската компанија Shanghai ManWei Technology го лансирашен во вселената првиот модул кој е всушност вселенска генетска банка. Станува збор за модулот DSB-01, кој е пионер во технологијата која наскоро треба да создаде вистинска генетска банка на чоовештвото складирана во вселенскиот простор. Лансирањето беше направено од Космодром Таиуан во северната провинција Шанкси. Генетскиот материјал, добиен од… Read More Кина испрати ДНК на чување во вселената