Ванилици со мармелад

Рецепт за слатките колачиња кои никогаш не излегоа од мода… Потребно Ви е: – 250 грама путер, – 500 грама брашно, – 1 жолчка, – 1 цело јајце, – 4 лажици шеќер, – сок од еден лимон. Останати состојќи: – 1 изматена белка за макање, – ореви за наросување пред печењето на ванилици, – мармелад… Read More Ванилици со мармелад

Праски колачи

Веруваме дека повеќето ги имате пробано овие праски колачи. Тие се вистинско гурманско задоволство со „мирис“ на слатките спомени. Состојки: – 2 јајца – 1 шолја маст – 1 шолја шеќер – 1/2 шолји млеко – 1 кесичка прашок за пециво – 5 шолји брашно. За полнење: трошки од леб, 2 лажици мармалад од кајсии,… Read More Праски колачи

Направила колачи од пепелот на покојната баба па ги служела соучениците

Една тинејџерка од Калифорнија направила колачи од пепелот на покојната баба, па со нив ги почестила другарите од одделението. Полицијата моментално го истражува овој инцидент. Американските медиуми пишуваат дека во полицијата се обратил еден од нејзините соученици кој дошол со семејството и ја раскажал страшната приказна. – Таа девојка оди во училиште и им раскажува… Read More Направила колачи од пепелот на покојната баба па ги служела соучениците

Рецепти за домашни, посни колачи

Иако состојките се ограничени, вкусот и декорација не секогаш мора да бидат „сиромашни“. Кога е време на пости, еве што може да се подготвите и да се засладите без грижа на совест: Бомбици со банана и кокос Потребни состојки: – 200g кокос – 2 банани – 200g шеќер во прав – 200g посни бисквити, мелени… Read More Рецепти за домашни, посни колачи