Мафини од компир кои освојуваат со вкусот

Од компирите можете да направите вкусно пире, а зошто тоа да не ви послужи како основа за мафини, кои можат да ви бидат и појадок и ручек и вечера, па дури и ужина. Потребни состојки: Две полни чаши пире од компир (може и инстант) 3 јајца Една чаша изрендано сирење или пармезан 100 гр пропржена… Read More Мафини од компир кои освојуваат со вкусот

Највкусната диета: Со компир и јогурт ќе симнете 5кг за 3 дена

Совршен избор доколку овој викенд треба да сте послаби за – 5 килограми. Внесувате многу малку калории но благодарение на компирот ќе се чувствувате сити и задоволни деновите додека сте на оваа диета. Ден 1 Појадок: 1 варен компир без сол, 1 чаша јогурт Ручек: 2 варени компири без сол, 1 чаша јогурт Вечера: 2… Read More Највкусната диета: Со компир и јогурт ќе симнете 5кг за 3 дена

Запечен компир со маслинки

Одлична закуска за секое време од денот. Потребни состојки: – 4 поголеми компири – 100 гр. маслинки – 2 домати – 1 дл сок од домати – две главици кромид – сув зачин – масло – мал морков. Подготовка: На малку масло продинстајте го кромидот, додајте половина компир сечен на коцки, морковот и вода колку… Read More Запечен компир со маслинки

Компир чорба со павлака

Уште еден одличен рецепт за вкусна и сочна компир чорба со павлака. Да почнеме… Потребни состојки: – 5 компири – 300 мл. млеко – 1 павлака – 2 лажички копар – 1 лажичка вегета Припрема: Излупете ги компирите и исецкајте ги на ситни коцки. Ставете ги во 1 литар солена вода во тенџере на оган… Read More Компир чорба со павлака

Компир карбонара со топен кашкавал и сланина

Едноставен рецепт кој се прави брзо, не бара врвни кулинарски вештини, а е сочен прилог или главно јадење. Потребни состојки: – 1kg компир – 1 мал кромид – 150g сланина – 300ml слатка павлака – 80g кашкавал по желба – 1 јајце – Сол – Зачини по желба Подготовка: Компирите добро измијте ги, излупете ги… Read More Компир карбонара со топен кашкавал и сланина