Брза пита со шунка и сирење

Скоро и да нема наш човек кој не ужива во пита, а безбројните рецепти за ова популарно јадење ќе ги најдете во секое село различни. Овој пат, ви предлагаме брза пита со шунка и сирење. Состав – 400 г брашно – 1 коцка свеж квасец – 3 супени лажици масло за готвење – 300 г… Read More Брза пита со шунка и сирење

Тури потпечи

Тури-потпечи најновиот деликатес од нашата кујна. Можеби не е исто како и печено под вршник, но и оваа варијанта приготвена во рерна е повеќе од одлична. Уживајте во вкусот на традицијата. Состојки 500 г брашно 800 г вода 40 мл маслиново масло (или маст) 1 јајце 2 лажички сол 1 лажичка шеќер Подготовка 1. Во… Read More Тури потпечи

Брза пита со тиквички и сирење

Сите знаеме дека домашно приготвените пити се едни од највкусните и најпрекрасните јадења кои неретко ни носат спомени од нашите баби и нивните вешти раце за сукање. Еве еден од тие рецепти кои можете да го приготвите вие. Состојки: – 2 поголеми тиквички – 200 мл кисела павлака – 200 грама сирење – 3 лажици… Read More Брза пита со тиквички и сирење

Вкусни кифлички од кори

Не сите се надарени со дарба за сукање на кори или можеби немаат време. Затоа, ние ви предлагаме да спремите кифлички од готови кори кои ќе се топат во уста, исто как ооние на правите професионалци. Состојки: – 4 јајца – 500 гр кори – 1 лажичка сол – 1 шолја кисела павлака – 1… Read More Вкусни кифлички од кори

Рецепт за оригинален бурек како од пекара

Ако сакате да го изненадите семејството како врвен мајстор, подгответе бурек од кој ќе замириса целата куќа. За појадок, ручек или вечера, домашниот бурек е асоцијација за сочен и вкусен специјалитет коj го обожаваат сите генерации. Потребни состојки за бурек по оригинален рецепт: – 500g кори за пита – 300g сирење – 250ml вода –… Read More Рецепт за оригинален бурек како од пекара