Мераклиско мезе од обичен леб + 5 состојки

Кога немате идеја за вкусен и лесен појадок, или пак за мезе со пријателите, францускиот тост е одлична идеја. Овие мини триаголници се прават брзо, а изгледаат примамливо и сочно. Со сигурност ќе ги изненадите вашите сакани со францускиот тост подготвен на поинаков начин. Не ви се потребни многу состојки и нема да ви одземе… Read More Мераклиско мезе од обичен леб + 5 состојки

Тостот што полека не убива со ПМ честички

Лоши вести за секој кој сака да ужива во печен леб (во било која форма), бидејќи едно американско истражување сугерира дека изгорениот леб може да ги изложи луѓето на поголемо загадување со оние страшните ПМ честички, отколку да застанат на тротоар на “Рекорд” за време на најголемите гужви. Истражувачите од Универзитетот во Остин, Тексас, ни… Read More Тостот што полека не убива со ПМ честички

Со хроно-лепче до потенок струк

Без разлика дали станува збор за здравствен или физички проблем, начинот на исхрана се покажа како еден од главните „чувари“ на човековото здравје. Луѓето сѐ повеќе почнаа да обрнуваат внимание на она што го внесуваат и да се придржуваат до одредени режими на исхрана. Доколку вие сте дел од оние кои се придржуваат до одреден… Read More Со хроно-лепче до потенок струк

Не можете да си го замислите денот без леб? Еве што ќе се случи ако се откажете од овој производ

Сигурно знаете дека лебот не е најдобриот избор ако сакате да ослабите. Ако целосно го исфрлите белиот леб од исхраната, ќе забележите одлични резултати кога е вашата тежина во прашање, но и други здравствени придобивки. Ќе ги изгубите килограмите предизвикани од страна на водата Лебот е преполн со јаглехидрати, а неговото нагло исфрлање од исхраната… Read More Не можете да си го замислите денот без леб? Еве што ќе се случи ако се откажете од овој производ

Вкусно лепче со лук и зачини

Ни се чини дека нема нешто послатко и повкусно од домашно замесен леб. Микс на традиција и прекрасни комбинации на вкусови за секоја пригода. Состојки – 550 гр брашно – 230 мл вода (топла) – ½ пакетче свеж квасец – 1 лажичка шеќер – ½ лажичка сол – 120 гр путер – 1 лажица оригано,… Read More Вкусно лепче со лук и зачини

Крцкави лепчиња со топено сирење

Ако сте љубител на сочно топено сирење, тогаш овој рецепт е едноставно совршен за вас. Секако и ако се чувствувате како „антиталент“ во кујната, бидејќи е еден од наједноставните рецепти кои некогаш ќе ги сретнете. Токму така, сочно, вкусно, едноставно, брзо… Што повеќе ви треба за да ве убедиме денес да го пробате? Потребни состојки: –… Read More Крцкави лепчиња со топено сирење

Видео рецепт – Мини пици од стар леб

Останати ви се неколку парчиња леб од пред неколку дена? Не го фрлајте, туку искористете ги за да направите превкусен оброк и тоа за екстра кратко време. Овие топли мини пици, кои се прават навистина лесно, вашите деца ќе им се израдуваат најмногу, а вам ќе ви бидат идеални кога нема да имате многу време… Read More Видео рецепт – Мини пици од стар леб