Најстар и проверен рецепт за реума и болки во зглобови и коски

Освен овој лек за реума, издвоивме уште неколку рецепти со рузмарин за лекување на различни тегоби. Рецептите можете да ги прочитате подолу во текстот. Рузмаринот е антиоксиданс кој се покажал како многу делотворен во лекувањето на лица кои биле изложени на радијација. Со употреба на рузмаринот, се спречува таложењето на отровите. Имено, оваа билка ја… Read More Најстар и проверен рецепт за реума и болки во зглобови и коски

Боли… цената: Пуштен во продажба најскапиот лек, изнесува 2,1 милион долари

Американската агенција за лекови одобри пуштање во промет на лекот “Zolgensma” на швајцарската фармацевтска компанија “Novartis” во мај оваа година, чија една доза изнесува 2,1 милион долари. Лекот се зема еднократко, а поради високата цена е прогласен за најскапо медицинско средство на светот. Новиот лек за спинална мускулна атрофија “Zolgensma” стана важен двигател на значително… Read More Боли… цената: Пуштен во продажба најскапиот лек, изнесува 2,1 милион долари

Семоќна билка: Го чува здравјето и привлекува пари

Босилекот е одличен сојузник против депресијата, а помага и во ослободување од насобраниот стрес. Оваа билка е позната по лековитите дејства и многу лесно може да ја одгледувате дома. Освен како зачин, босилекот може да го користите како чај за пиење и инхалација, а исто така помага и во заштита против комарците. Еве уште неколку… Read More Семоќна билка: Го чува здравјето и привлекува пари

Пронајден лек против мамурлак

Канадскиот новинар и писател Шаугхнеси Бишоп – Стал со години истражувал со цел да пронајде лек за мамурлак. Главната состојка на неговиот лек за состојбата по „претерување“ со алкохол е темјанот – ароматска смола. Темјанот не се консумира, па поради тоа, според Бишоп, треба да се растопи на оган и да се претвори во масло.… Read More Пронајден лек против мамурлак

Може ли консумацијата на органска храна да нè заштити од рак?

Обемно истражување во Франција, кое покажува дека големите потрошувачи на биохрана поретко се погодени од рак во споредба со луѓето кои воопшто не консумираат слични производи, всушност открива дека е тешко да се открие причинско-последична врска помеѓу исхраната и здравјето. Невозможно е да се докаже во лабораториска средина дека прехранбен производ го намалува ризикот од… Read More Може ли консумацијата на органска храна да нè заштити од рак?

Како да се борите со настинките без лекови?

Годишно во просек човекот настинува од еднаш до шест пати. Најпрво се јавуваат благи симптоми кои траат 5-10 дена. Додека кај грипот, кој е предизвикан од различна група на вируси може да има тешки симптоми. Кај полесните настинки може да си помогнете и без таблети или капсули. Еве како е тоа можно… Печурките се храна која… Read More Како да се борите со настинките без лекови?

За псоријаза, лишаи и сува кожа – откриен домашен моќен лек

Домашен лек против псоријаза кој можете лесно и едноставно да го направите, а потребни ви се само неколку билки. Во литарско шише или тегла се полни со цвет од кантарион, ситно исечкан цвет од невен и една рака ајдучка трева. Во шишето потоа се додава масло – најдобро е маслиново или сончогледово. Теглата треба да… Read More За псоријаза, лишаи и сува кожа – откриен домашен моќен лек

Медицинско истражување покажало дека канабисот е добар лек за синдромот дефицит на внимание

Ново медицинско истражување покажало дека канабисот подобро се справува со симптомите на синдромот дефицит на внимание за разлика од конвенционалните лекови како Риталин и Адерал (кои пак, сè уште не се достапни во Македонија). Во истражувањето учествувале 30 пациенти со дефицит на внимание. Пациентите изјавиле дека имале ограничен успех со лековите Риталин и Адерал. По… Read More Медицинско истражување покажало дека канабисот е добар лек за синдромот дефицит на внимание