Имам нос и лице и конечно можам да се смеам

Камерон Андервуд е човек на кој му е извршена трансплантација на лице, а по таа сложена операција, вели, повеќе луѓето не го загледуваат толку на улица. Подготвен е еден ден да основа и семејство. “Имам нос и уста, па така во можност сум да се насмеам, повторно да зборувам и да јадам цврста храна”, рекол… Read More Имам нос и лице и конечно можам да се смеам

Жената која што се нема насмеано 40 години

Британка не се насмевнала во текот на 40 години, за да се избегне појавата на брчки, соопшти Daily Mail. Тес Кристијан почнала да ја ограничува мимиката уште од 10-годишна возраст. Веќе 50-годишната жена смета дека нејзиниот метод е поприроден од употребата на ботокс, на пример. Таа кон 40-те години почнала да забележува дека изгледа помлада… Read More Жената која што се нема насмеано 40 години

Љубителите на тетоважи полудеа по нов тренд

По оцртувањето на веѓите, очните јаболка, ушни школки и случно, љубителите на тетоважите полудеа по нов тренд, кој секако не е за сите. За ваквото тетовирање сепак е потребна голема одлучно и храброст, затоа што дизјанот се наоѓа на највидливиот дел од ваешто тело – лицето. Тетоважите на лицето не се за оние со слабо… Read More Љубителите на тетоважи полудеа по нов тренд

Пред две години си пукала во главата, а сега добила ново лице!

Кејти Стаблфилд има 21 година и после обидот за самоубиство, станала најмладата личност во Америка на која ѝ е направена трансплантација на лице. Таа го поминала патот од 3-годишната реконструктивна постапка и повеќе од 15 часа била на операционен стол, а сега ќе позира за новото издание на магазинот “National Geographic”. После тешкото раскинување и… Read More Пред две години си пукала во главата, а сега добила ново лице!

Сè повеќе пациенти сакаат да изгледаат Снепчет „филтрирано“ преку пластична хирургија, покажува нова студија

Пластични хирурзи информираат дека се повеќе пациенти доаѓаат со селфи фотографии направени со некои од филтрите на Снепчет или Инстаграм и бараат да изгледаат како ретушираната фотографија. Научниците од Медицинскиот центар во Бостон ваквиот тренд го нарекле „Снепчет дисморфија“ и додаваат дека филтрите на мобилните апликации имаат катастрофален ефект врз самодовербата на луѓето, се наведува во… Read More Сè повеќе пациенти сакаат да изгледаат Снепчет „филтрирано“ преку пластична хирургија, покажува нова студија

Претерала со ботоксот и филерите: Никол Кидман едвај го помрднува лицето!

Познатата актерка и добитничка на Оскар, Никол Кидман, е една од најпознатите актерки на денешницата. Родена е на Хаваите во 1967 година, но до 1970 живеела во Сиднеј. Станала позната во 1989 година кога го снимила филмот „Денови на грмотевицата“ со идниот сопруг Том Круз, а се прославила со улогата на Сузан Стоун Морето во… Read More Претерала со ботоксот и филерите: Никол Кидман едвај го помрднува лицето!

Како навистина изгледале нашите предци?

Секој сака да знае како изгледале древните луѓе. Иако имаме многу портрети од нив, тие нè ни даваат реален приказ бидејќи ја гледаме само перспективата на уметникот. Во поголемиот број случаи, единственото нешто што ни останало од нашите предци се нивните коски. Благодарение на наредната технологија, денешните научници можат да го рекреираат изгледот на овие… Read More Како навистина изгледале нашите предци?