Дали и вие ги фрлате најздравите делови од лубеницата?

Кога станува збор за омилено летно освежување, многумина ќе посегнат по лубеница. Меѓутоа, повеќето луѓе не го внесуваат она што треба и ги плукаат семките. Според стручњаците, ова е вистинска штета. Прво, велат тие, белиот дел од кората е јадлив па е вистинска штета да се фрли. Но дури во семките кои малкумина ги јадат,… Read More Дали и вие ги фрлате најздравите делови од лубеницата?

Топ 3 коктели од лубеница совршени за на плажа

Совршени за топлите денови и за на плажа, овие три коктели ќе ве освежат и ќе ви го поткренат расположението. Коктел од лубеница и лимета За да го подговите овој безалкохолен освежителен пијалак потребно е –3 чаши лубеница сечена на коцки, сок од 2 лимета, мраз и вода. Лубеницата се сечка на мали коцки, се… Read More Топ 3 коктели од лубеница совршени за на плажа